Hulusi Akar'dan tehdit mektubu üzerine Shanahan'la telefon görüşmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile telefonda görüştü. Görüşmede ana gündem ise ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditleri içeren 'S-400' mektubuydu.

Hulusi Akar'dan tehdit mektubu üzerine Shanahan'la telefon görüşmesi

Türkiye ile ABD arasındaki ‘S-400’ gerginliği Pentagon’dan gelen tehdit içerikli mektupla daha sertleşirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile telefonda görüştüğü açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Bakan Akar, ABD’li muhatabı tarafından gönderilen mektuptaki “müttefiklik ruhuna uygun olmayan üsluptan duyduğu rahatsızlığı” ifade etti.

Açıklamada “Akar, ABD’li muhatabı tarafından gönderilen mektuptaki müttefiklik ruhuna uygun olmayan üsluptan duyduğu rahatsızlığı ifade etti. İki Bakan Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısında diyaloğun sürdürülmesi çerçevesinde bir araya gelme konusunda mutabık kaldı.” bilgisine yer verildi.

Akar konuyla ilgili bir soru üzerine dün yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz.” demişti.