Hulusi Akar'dan ABD'nin S-400 mektubuna günler sonra yanıt

Pentagon'un üst düzey isminin yazdığı tehdit içerikli mektubuna AKP'den günler sonra yanıt geldi.

Hulusi Akar'dan ABD'nin S-400 mektubuna günler sonra yanıt

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın gönderdiği S-400’lerle ilgili tehdit içerikli mektubuna ilişkin açıklamada bulundu.

7. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılmak üzere Gebele kentine gelen Bakan Akar, toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Hulusi Akar, Shanahan’ın sözkonusu mektubu için “Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük” derken “Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akar’ın ifadeleri şöyle:

“Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz.”

“ABD VE NATO’YA TAAHHÜTLERDE AKSAKLIĞA MEYDAN VERMEDİK”

Temasların devam ettiğini belirten Akar, şöyle konuştu:

“Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nin bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz.”

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Shanahan’ın mektubuna ilişkin iki ülke arasındaki sorunlara “bir çözüm bulunması yönünde beklentinin dile getirildiği” ve “görüşmelere devam edilmesinin öneminin ifade edildiği” görüşüne yer vermişti.