Hulusi Akar: ABD ile yıkılmaz bir bağımız var

"ABD ile yıkılmaz bir bağımız var. Bu harekât burada Erdoğan'ın vizyonuyla bölgeye barışı getireceğiz ve müttefikliğimizi Amerika ile devam ettireceğiz."

Hulusi Akar: ABD ile yıkılmaz bir bağımız var

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek TRT World Forum’da konuştu.

‘Barış Pınarı’ harekatına ilişkin konuşan Akar, ABD ile Türkiye’nin müttefikliğine vurgu yapıp, iki ülke arasındaki ilişkileri anlatırken “yıkılmaz bağlar” nitelemesinde bulundu.

Akar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Bazı müttefiklerimiz YPG’yi desteklemeyi başladılar. Bu bizim için PKK ile eş değerdir. Bir terörist tehdidini öldürmeye çalışıyorsanız bir diğer terörist tehdidi de aynıdır, onu da yok etmeniz gerekir. YPG’nin çok fazla maddi destek aldığını görüyoruz. Her bir silah PKK aracılığıyla veriliyor ve bu silahlar bize doğrultuluyor.”

-Türkiye’ye göç var. Buradaki demografik yapı değişiyor. Amaç bu bölgede bir güvenli bölge oluşturmaktır. Son olarak da amacımız bu tehdidi ortadan kaldırmaktır. Tek amacımız sınırlarımızı korumaktır.”

-Hiçbir terörist bizim Kürt kardeşimizi temsil edemez. Son günlerde gördük ki 9 aylık bir bebek trajik bir şekilde öldürüldü. 181 Suriyeli de sınırda yaralandı. PKK’nın terörist saldırılarından dolayı. Bu terörist organizasyonlarının doğasına bakacak olursak bu çok doğal.”

-PKK ve YPG’nin savaş mahallerini terk etmeleri bekleniyordu. Yakından takip ediyoruz. Bu şartlara uyulmasını bekliyoruz. Eğer bu taahhütlere uyulursa Barış Pınarı Harekâtı durdurulacaktır. aksi halde devam edeceğiz.”

-ABD ile yıkılmaz bir bağımız var. Bu harekât burada Erdoğan’ın vizyonuyla bölgeye barışı getireceğiz ve müttefikliğimizi Amerika ile devam ettireceğiz.”