Hükümeti ihanetle suçlayan FARC yeniden silahlanacağını açıkladı

Kolombiya'da 2016 yılında hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) eski yöneticilerinden Alias Ivan Marquez kod adlı Luciano Marin, yeniden silahlanacaklarını bildirdi. Ivan Marquez'in "Savaşma isteği olduğu sürece kazanma umudu da olacaktır." yazılı pankartı önünde açıklama yapması dikkat çekti.

Hükümeti ihanetle suçlayan FARC yeniden silahlanacağını açıkladı

Kolombiya’da 2016 yılında hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) eski yöneticilerinden Alias Ivan Marquez kod adlı Luciano Marin, yeniden silahlanacaklarını bildirdi.

Kolombiya hükümetiyle FARC arasındaki barış anlaşmasında örgütün baş müzakereciliğini de yürüten Marin, sosyal paylaşım sitesi Youtube’da yeni yayınlanan 32 dakikalık videoda, silahlı mücadelede yeni bir aşamaya geçildiğini duyurdu.

Çevresinde eski FARC militanlarının bulunduğu görülen askeri kıyafetli Marin, hükümetin barış anlaşmasına ihanet ettiğini, bu nedenle yeniden silahlanma kararı aldıklarını kaydetti.

Devlet Havana Anlaşması’nın önemli yükümlülüklerini yerine getirmedi, vatandaşlarının yaşam haklarını korumadı ve özellikle siyasi sebeplerle düzenlenen suikastlardan vazgeçmedi. Ne mağlup olduk ne de ideolojik olarak yenildik. Mücadelemiz devam ediyor.” diyen Marin, bundan sonra farklı taktikler uygulayacaklarını, sadece kendilerine yapılan saldırılara karşılık vereceklerini söyledi.

FARC YARIM YÜZYILIN ARDINDAN SİLAH BIRAKMIŞTI

FARC, yarım yüzyılı aşan çatışma geçmişinin ardından 27 Haziran 2017’de elindeki son silahı da törenle Birleşmiş Milletler’e teslim etmişti.

Mesetas kenti kırsalındaki La Guajira toplanma alanında yapılan törene, dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault ve örgüt Lideri Rodrigo Londono katılmıştı.

Örgüt lideri Londono, bir daha ellerine silah almayacaklarını açıklamıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

MERKEZ SAĞ LİDER BARIŞA KARŞI

Kolombiya’da 2018 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde merkez sağdaki Demokrat Partinin adayı Ivan Duque Marquez birinci çıkmıştı.

Devlet Başkanı, selefi Juan Manuel Santos’un FARC ile Ekim 2016’da imzaladığı barış anlaşmasının bazı hükümlerine karşı olduğunu ilan etmişti.

Marquez, FARC liderlerinin hapse atılması ve Barış İçin Özel Adalet Yasası uyarınca kazandıkları haklardan mahrum bırakılmaları gerektiğini savunmuştu.

Diğer yandan Amazon Ormanlarının Kolombiya’daki uzantısında çekilen videoda FARC lideri Alias Ivan Marquez, amaçlarının barışı destekleyen bir hükümetin kurulması olduğunu dile getirdi.

Güvenlik kaynakları, Marquez’in emrinde 2 bin 200 kadar savaşçının bulunduğunu tahmin ediyor.