Huawei ABD'ye dava açtı

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, Pekin yönetimi ile bağlantılarını gerekçe göstererek kendisine savaş açan Amerikan hükümetini yargıya havale ediyor. Huawei, Teksas'ta bir federal mahkemede Trump yönetimine dava açtı.

Huawei ABD'ye dava açtı

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, ürünlerinin hükümet kurumlarında ve hükümet kurumlarıyla çalışan şirketlerde kullanılmasına getirdiği yasak nedeniyle ABD hükümetine dava açtı. Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei, ABD yönetimini yasağı haklı çıkaracak kanıttan yoksun olmakla suçladı. Şirket, Çin hükümetiyle bağları olduğu iddiasını da reddetti.

‘ÇİN HÜKÜMETİ ŞİRKETİN SAHİBİ DEĞİL’

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Teksas eyaletindeki federal mahkemede açılan davada, ABD’nin getirdiği kısıtlamaların “anayasaya aykırı” olduğu savunuluyor. Huawei yaptığı bir yazılı açıklamayla Çin hükümeti ile herhangi bir bağının olmadığını da ifade etti. Çin hükümetinin “şirketin sahibi olmadığı, şirketi kontrol etmediği ya da etkilemediği” kaydedildi.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping ise “ABD Kongresi, Huawei ürünlerine getirdiği kısıtlamaya yönelik herhangi bir kanıt sunmakta başarısız oldu. Son çare olarak bu davayı açmaya mecbur kaldık” dedi. Ping, “Bu yasak sadece hukuksuz değil, aynı zamanda Huawei’nin rekabet gücünü de sınırlandırıyor ve neticede de Amerikalı tüketicilere zarar veriyor” diye konuştu.

‘ABD’NİN KENDİ ÇIKARLARINA ZARAR VERECEK’

Çin’in Şenzhen kentindeki bir basın toplantısında konuşan şirketin yönetim kurulu başkanı Ping, ABD hükümetini kamuyu Huawei hakkında yanıltmakla suçladı.

Yasağın arkasındaki niyeti de sorgulayan Ping, “Belki de Amerikan hükümeti Huawei’nin baskılanmasından fayda sağlayacağını düşünüyordur. Ancak gerçek şu ki, ABD’nin ve diğer ulusların Huawei’nin 5G ağına katkısını sınırlandırmak sadece milli çıkarlarına zarar verecek” dedi.

ABD, ulusal güvenlik gerekçeleri nedeniyle Huawei’nin ürünlerinin hükümet kurumlarında kullanımına yasak getirmişti. Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon ürünleri ve hizmeti sağlayan şirketlerinden birisi.

AVUSTRALYA VE YENİ ZELANDA’DA YASAKLIYOR

Huawei’nin kullanımını yasaklayan tek hükümet Amerikan hükümeti değil. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu bazı hükümetler telekom şirketlerine, yeni nesil mobil internet teknolojisi olan 5G’de Huawei teçhizatı kullanmayı yasakladı. Karara gerekçe olarak güvenlik endişeleri gösterildi.

Huawei’nin kurucusunun kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, ABD’nin talebiyle Kanada’nın Vancouver havaalanında geçen yıl gözaltına alınmıştı. ABD Kanada’dan yargılamak üzere Meng’in iadesini istiyor.

Meng’e ve Huawei’ye, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delme, yolsuzluk ve teknoloji hırsızlığı gibi 23 farklı suç yöneltiliyor. Meng suçlamaları reddediyor.