HSK'da 'Pelikan' soruşturması isteyen yargıça soruşturma

Yargıç Ali Haydar Yücesoy: HSK, içine sızdığı ve etkin olduğu iddia edilen ‘İstanbul Grubu/Pelikan Çetesi’ gölgesinden arınmadan...

HSK'da 'Pelikan' soruşturması isteyen yargıça soruşturma

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) daha önceki kararnamesiyle, isteği dışında İstanbul’dan Afyonkarahisar’a ‘atanan’ hâkim Ali Haydar Yücesoy hakkında Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Yargıç Yücesoy, 31 Ekim tarihinde Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve ‘Pelikan Grubu’ üzerinden HSK’yi eleştirdi. Yücesoy söz konusu paylaşımında, şu ifadeleri kullandı: “HSK, içine sızdığı ve etkin olduğu iddia edilen ‘İstanbul Grubu/Pelikan Çetesi’ gölgesinden arınmadan, yasak soruşturma prosedürünü işletmeden atama, v.b. tasarruflarda bulunmayı ertelemelidir. O soruşturmayı kimse istemeyecekse ‘bu grubun kurbanları’ olarak biz talep ediyoruz.”

SAVUNMASI İSTENDİ

Birgün gazetesinden Uğur Şahin‘in haberine göre,  paylaşımın ardından Hâkim Ali Haydar Yücesoy hakkında; HSK Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 4 Kasım tarihli kararı ile kurul başkanının 6 Kasım tarihindeki ‘olur’u ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 8 Kasım sayılı görev yazıları uyarınca inceleme başlatıldı. İncelemenin sonrasında da Ali Haydar Yücesoy hakkında soruşturma başlatıldı. 4 Aralık tarihli yazı ile Hâkim Ali Haydar Yücesoy’un 10 gün içerisinde savunmasını yazılı olarak sunması istendi.

AFYON’A SÜRÜLMÜŞTÜ

Şaibeli 16 Nisan referandumunun ardından yapısı değişen ve üyeleri AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM’nin atadığı HSK, ilk kararnamesinde YARSAV üyesi hakim Yücesoy’u İstanbul’dan Afyon’a atamıştı.