Hopa'da çöken tünel için Binali Yıldırım 'yanlıştı ama yaptık' demişti

Seçim gecesi çöken Kopmuş Tüneli'ne ilişkin Binali Yıldırım 'Yanlıştı ama yaptık' demişti.

Hopa'da çöken tünel için Binali Yıldırım 'yanlıştı ama yaptık' demişti

Karadeniz sahil yolunun Hopa kesiminde yer alan Kopmuş Tüneli seçim gecesi çöktü. Binali Yıldırım sahil yolu için ‘Yanlıştı ama yaptık’ ifadelerinde bulunmuştu.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Hopa’da bulunan Kopmuş Tüneli’nde  projeden kaynaklı birçok sorun yaşandı. Kimi zaman sahil yolu derelerin önünü kapattığı için dereler taştı, kimi zaman yağmur suları denize ulaşamadı sele yol açtı. Son olarak ise 31 Mart gecesi yani sandıklar kapanıp oylar sayılırken Hopa’da bulunan Kopmuş Tüneli çöktü. Çökme sırasında can kaybı olmadı.

Türkiye’nin seçime kilitlendiği sıralarda Artvin’e bağlı Hopa’da farklı bir telaş vardı. Türkiye’yi Batum üzerinden Gürcistan’a bağlayan sınır kapısına giden yol üzerindeki tünel çöktü ve yol ulaşıma kapandı.

Karadeniz’de sık sık heyelanlar yaşanıyor, hatta Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından uzun zaman önce hazırlanan raporda yapılan yollar ve kesilen ağaçlar nedeniyle yumuşak zeminde kaymaların arttığı ifade edilmişti. Büyük tartışmalarla ANAP hükümeti döneminde başlayan Karadeniz Sahil Yolu, AKP hükümeti döneminde tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı Binali Yıldırım, o dönemde Bayındırlık Bakanı’ydı ve Karadeniz sahil Yolu’nun yapımını “Yanlış bir projeydi ama yapmak zorundaydık. Bunu şimdi rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ciddi bir para harcanmıştı. 700 trilyonun üzerinde bir meblağ harcanmıştı. Bitirilmesi gerekiyordu” diye anlatıyordu.