Hedef uzay mühendisliği, yer Zuhurat Baba türbesi...

15 - 16 Haziran'da 3 oturum şeklinde yapılacak YKS öncesi adaylar ve yakınları türbelere gidip 'başarı için dua' etti.

Hedef uzay mühendisliği, yer Zuhurat Baba türbesi...

Haftasonu yapılacak Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ülkenin bir çok kentinde adaylar ile anne babalar yine türbelerin yollarını aşındırdı. İstanbul’un fethinde ordunun su sıkıntısı yaşadığı bir sırada sırtındaki tulumdan askerlere tas tas su dağıttığı rivayet edilen ve ‘evliya’ olarak kabul edilen Zuhurat Baba için yapılmış türbe de bunlardan biri oldu.

Aklın ve bilimin dışarıda bırakıldığı inanışla sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi, Bakırköy’deki Zuhuratbaba Türbesi’nde gelip sınavda başarılı olmak için dua etti.

Bazı vatandaşların türbede Kuran okurken bazı vatandaşların ise ‘uğur getireceği’ inancıyla çocuklarının sınavda giyeceği eşyalar ile sınavda içeceği suyu türbenin üzerine koyduğu görüldü.

Türbeye gelenlerden Hacer Tırman, “Komşumun oğlu sınava girecek ona dua etmeye geldim. İstanbul’u istiyor. İnşallah Allah nasip ederse. İyi bir üniversite olursa inşallah. onun için geldik” dedi.

UZAY VE UÇAK MÜHENDİSLİĞİ ADAYLARI…

İkinci defa sınava girdiğini ve sınavda başarılı olmak için dua etmeye geldiğini ifade eden genç bir kadın öğrenci de “İstanbul Teknik Üniversitesi uzay mühendisliğini istiyorum” diye konuştu.

Yarın sınava girecek yeğeni için dua etmeye gelen bir kadın ise “Yarın ilk defa sınava girecek. Rabbim bütün gençlerimize zihin açıklığı versin. İstanbul’da mühendislik istiyor” dedi.

Annesi ile birlikte türbeye gelen Yusuf Yıldızoğlu, “Yarın sınava gireceğim. Samsun uçak mühendisliğini istiyorum” derken annesi Esengül Yıldızoğlu ise “Oğlumla beraber geldim. İnşallah önce Allah’tan sonra Zuhurat Baba’nın etkisiyle olacak. Çok çalıştı. inşallah heyecanlanmaz” diye konuştu.