'HDP’nin kararıyla ara seçim zorunlu hale gelecek'

HDP'nin olası Meclis'ten çekilme kararı almasıyla ara seçimin gündeme geleceği belirtiliyor.

'HDP’nin kararıyla ara seçim zorunlu hale gelecek'

Yerel seçimlerinde kazandığı 69 belediyeden, 3’ü büyükşehir olmak üzere 24’üne kayyım atanan HDP’nin yarın yapacağı geniş tabanlı toplantıda, belediyelerden ve Meclis’ten çekilmeyi de masaya yatıracağı açıklanmıştı.

HDP’nin olası çekilme kararı almasıyla birlikte Türkiye’nin ara seçime gitmesinin zorunlu hale geleceği öne sürüldü. Konuyu köşesine taşıyan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “HDP Genel Merkezi sıcak bakmamakla birlikte, yarınki toplantıdan çekilme kararı çıkarsa, son olarak 1986 yılında karşılaşılan ara seçim, Türkiye’nin neredeyse tamamında zorunlu olacak.” dedi.

Sarıkaya yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Nedeni de Anayasa’nın 78’inci maddesinin şu hükmü:

“TBMM üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir. Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir.”

Üye tam sayısı olan 600’ün %5’i, 30 milletvekiline denk geliyor.

Ancak Meclis’te ölüm ve milletvekilliğinin düşmesi nedeniyle zaten 11 eksik var ve sandalye sayısı 589’a indi.

Bu durumda 19 milletvekilinin daha istifasıyla boş sandalye sayısının 30 milletvekiline ulaşması halinde 3 ay içinde ara seçim zorunlu oluyor; seçimin üzerinden 30 ay geçmesi kuralı geçerliliğini yitiriyor.

Çünkü Meclis’in üçüncü büyük partisi olan HDP’nin bu zorunluluğu sağlayacak iki katı oranında, 62 sandalyesi bulunuyor.

Başta da belirttiğim gibi HDP yönetimi bunun uygun olmadığını düşünüyor.”