HDP'li Ayhan Bilgen'den 'anneler' eylemi açıklaması

HDP'li Ayhan Bilgen, Diyarbakır HDP binası önünde devam eden 'anneler' eylemine ilişkin konuştu.

HDP'li Ayhan Bilgen'den 'anneler' eylemi açıklaması

Kars Belediye Başkanı HDP’li Ayhan Bilgen, partisinin Diyarbakır binası önünde devam eden ‘anneler’ eylemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgen, “HDP önünde eylem yapanlar ya da işte Barış, Cumartesi Anneleri neyse kadınların son derece safiyane, doğal olan reflekslerini siyasi mekanizmaların, siyasi kavgaların aracı haline getirmek yerine bir araya gelmelerini hedeflemek gerekir” sözlerine yer verdi.

Bir televizyon programına konuk olan Bilgen, HDP binası önünde devam eden ‘anneler’ eylemine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Diyelim ki, ailelerin iddia ettiği gibi çocukları zorla götürülmüş de olsalar, gönüllü olarak dağa çıkmış da olsalar, örgüte katılmış da olsalar arasında çok bir şey fark etmiyor. Yani şu anlamda fark etmiyor. Elbette ki, ikisi arasında fark var. Sonuçta neden bu ülkenin çocukları dağda. Soruyu böyle sormak lazım. Neden, nasıl gittiler hikayesini bu boyutuyla sorgulamak lazım. Şu anda dağda askerler, polisler de var. İşte uzun süredir örgütün elinde olan, kamu görevlileri var. Burada ister zorla götürülmüş olsunlar ister kendileri dağa çıkmış olsunlar, bu sorunla yüzleşmek bu tabloyu çözmek konusunda da bence annelerin ferasetine güvenmek, anneleri ayırmak, bölmek yerine, işte HDP önünde eylem yapanlar ya da işte Barış, Cumartesi Anneleri neyse kadınların son derece safiyane, doğal, fitri olan reflekslerini siyasi mekanizmaların, siyasi kavgaların aracı haline getirmek yerine bir araya gelmelerini hedeflemek gerekir. Ben bir kısım anneyi size karşı, siz bir kısım anneyi bana karşı bir siyasi hesaplaşmanın aracı haline getirirseniz, o annelerin ortak vicdanından bir şey çıkartamayız.”

“Bu siyasi boyutun ötesindeki ortak vicdanı inşa edebilmek, insani değerleri merkeze koyan bir yaklaşımı ortaya koyabilmek ve belki bu anlamda siyaseti silkelemek, kendine gelmesini sağlamak, siyasetin insanileşmesini sağlamak yani daha doğallaşmasını, fıtrileşmesini sağlamak, bence konuya böyle yaklaşmak lazım. Yoksa ezberler, sloganlar, alkışlar sadece gerilmi tırmandırıyor. Bu ülkede hangimiz günahsızız” (ETHA)