HDP: Erbil’deki karanlık saldırı bir an önce aydınlatılmalıdır

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan Erbil'deki saldırının ardından bir açıklama yayımladı. Temelli ve Buldan Erbil'deki Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik saldırının bir an önce aydınlatılmasını istedi.

HDP: Erbil’deki karanlık saldırı bir an önce aydınlatılmalıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzasıyla Erbil’deki Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

“Erbil’deki (Hewlêr) karanlık saldırı bir an önce aydınlatılmalıdır” başlıklı açıklamada, “Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir” denildi.

HDP Eş Genel Başkanları imzasıyla yayımlanan açıklama şöyle:

“AĞIR BİR PROVOKASYON GİRİŞİMİDİR”

“Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkenti Erbil’de 17 Temmuz tarihinde Türkiye’nin diplomatik misyon temsilcisine yönelik silahlı saldırıyı sert biçimde kınıyoruz.

Yaygınlaştırılan çatışma siyasetinin sivil yaşam alanlarına taşırılmasını, nerede olursa olsun konsolosluk çalışanlarının hedef alınması asla kabul edilemez. Kimden gelirse gelsin, partimiz bu vahim saldırının karşısındadır.

Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir.

Öte yandan bu saldırı gerekçe gösterilerek, kardeşinin adı üzerinden bir milletvekilimizin hedef haline getirilmesi de ağır bir provokasyon girişimidir ve asla kabul edilemez.

“BARIŞ VE ÇÖZÜM SİYASETİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Meselenin buraya vardırılmış olması da bu saldırıya ilişkin kaygı ve kuşkularımızı derinleştirmektedir. Bir kez daha vurgulayalım ki, partimiz herhangi bir şiddet olayı ile ilişkilendirilemez. Şiddet, çatışma ve savaşların karşısında barış siyasetimiz, sorunları diyalog ile çözme anlayışımız çok açık ve nettir. Kim hangi hesabı güdüyor olursa olsun, HDP barış ve çözüm siyasetinden asla vazgeçmeyecektir.

Bu olay üzerinden hedef alınan, HDP’nin barış siyasetidir. Yapılmak istenen savaş ve şiddetin yaygınlaştırılmasıdır. Bu vesileyle bir kez daha şiddet, çatışma ve savaşın tahribatlarının derinleştirilmemesi ve Ortadoğu coğrafyasında demokratik müzakere arayışlarının güçlendirilmesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”