Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın McKinsey ile görüşmeye devam ettiği ortaya çıktı

Emperyalist şirket, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışmaya yönelik görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın McKinsey ile görüşmeye devam ettiği ortaya çıktı

AKP hükümetinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz yıl ABD’de katıldığı bir konferansta, “Yeni Ekonomi Programı” bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için emperyalist şirket McKinsey ile çalışmaya karar verildiğini duyurmuştu. Karar sonrası büyük bir tepki oluşmuş ve daha sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan anlaşmanın iptal edildiğini açıklamıştı.

17 yıllık iktidarında Türkiye ekonomisinin emperyalist merkezlere bağımlılığını perçinleyen ve serbest piyasa düzeni kaynaklı krizlerin yükünü her defasında emekçilere yıkmaya çalışan patron partisi AKP’nin McKinsey’le anlaşmayı iptal etse de el altından görüşmelerini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Konuyu köşesine taşıyan Karar yazarı İbrahim Kahveci, 24 Eylül tarihli yazısında McKinsey’le görüşmelerin sürdüğü yolunda söylentiler olduğuna değinmişti. Kahveci dünkü “Bunalım ekonomisi” başlıklı yazısında ABD’li şirketten konuyla ilgili kendisine açıklama yollandığını belirtti.

Yazarın aktardığına göre şirket açıklamasında şöyle denildi:

“Yazınızda bahsi geçen, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışmaya yönelik görüşmeler olmasına karşın, imzalanmış herhangi bir sözleşme geçmişte olmadığı gibi mevcut dönemde de bulunmamaktadır. Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde kurumumuzun sözleşme dışı herhangi bir projenin içinde yer alması da söz konusu değildir.”