Hazine İstanbul'a taşınıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ait bazı birimlerin Ankara'dan İstanbul'a taşınacağı iddia edildi

Hazine İstanbul'a taşınıyor

Reuters haber ajansı, konuyla ilgili bilgisi olan üç kaynağa dayandırdığı haberinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı birçok birimin Ankara’dan İstanbul’a taşınacağını belirtti. Bu kararın “İstanbul’u finans merkezi yapmaya yönelik adımları desteklemek” için alındığı ifade edildi.

Kaynaklara göre, ilk olarak Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü ve Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü taşınacak.
Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün de bakanlıktan ayrılarak kurumdan bağımsız bir denetim ve düzenleme otoritesine dönüştürüleceği kaydedildi.

Kaynaklardan biri, “Maliye Bakanlığı’ndan bu doğrultuda çalışması istendi. Konu istişare ediliyor. Amaç İstanbul’un bir finans merkezini olmasına destek vermek” dedi.

31 Mart yerel seçimler nedeniyle “yapısal değişiklikler”in beklemeye alındığını da dile getiren kaynaklar, duyurunun gelecek hafta yapılabileceğini söyledi.

Habertürk’ün konuyla ilgili haberinde de, taşımanın daha çok Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Hazine Müsteşarlığı’ndan gelen birimlerinde gerçekleştirileceği ifade edildi.

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA YOK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda ise henüz bir açıklama gelmedi.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve SPK (Sermaye Piyasaları Kurulu) gibi düzenleyici kurumlar ile bazı kamu bankaları da daha önce İstanbul’a taşınmıştı.