'Havayı kirletme izni' AKP ve MHP oylarıyla 2,5 yıl daha uzatıldı

Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap: Horolop şorolop bir sistemle gidiyoruz. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete hesabı...

'Havayı kirletme izni' AKP ve MHP oylarıyla 2,5 yıl daha uzatıldı

15 termik santrale ‘baca filtresi takmadan’ 2.5 yıl daha çalışma izni verilmesini içeren Torba Kanunun 50 maddesi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

Kararı duyuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye’de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

Kasap, mecliste yaptığı konuşmasında da “İnsanlar zehirleniyor, göz gözü görmüyor. Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin 3 katı duman soluyoruz, toz soluyoruz. Kanser oranı artıyor.” ” Horolop şorolop bir sistemle gidiyoruz. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete hesabı… ” diyerek kararı eleştirdi.

2.5 YIL DAHA ZEHİR SAÇACAKLAR

TBMM’de kabul edilen yasa teklifinin 50. maddesi ile 15 termik santralin baca filtresi takmadan ve arıtma tesisi kurmadan 2.5 yıl daha ‘zehir saçmasına’ izin veriliyor. İktidar bu santrallerin devre dışı kalması halinde elektrik sıkıntısı olacağını savunuyor.