Hakkari'de helikopterden köylülere ateş açıldı: Bir çocuk olay yerinde öldü

Hakkari’de kaçak yollardan sınır ticareti yapan köylülerin üzerine helikopterden ateş açıldı. 14 yaşındaki Vedat Ekinci hayatını kaybetti.

Hakkari'de helikopterden köylülere ateş açıldı: Bir çocuk olay yerinde öldü

Hakkari’de kaçak yollardan sınır ticareti yaptığı belirtilen köylülerin üzerine helikopterden ateş açıldı. Olayda 14 yaşındaki Vedat Ekinci yaşamını yitirdi, bir köylü de yaralandı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde yaşayıp, kaçak yollardan sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine dönüş yolunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait helikopterden ateş açıldı. Sıkılan mermilerin hedefi olan 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatını kaybetti. Grupta yer alan köylülerden biri ise ağır yaralandı.

Olayı haber alan diğer köylüler sınır hattına gitti. Yaşamını yitiren Ekinci’nin cansız bedeni, otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yaralı köylü de tedavi altına alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, Ekinci’nin öldürülmesine ilişkin “dur” ihtarına uymadıkları için uyarı ateşi açıldığı ve “seken bir mermi çekirdeği”nin Ekinci’yi yaraladığı öne sürüldü.

Açıklama şöyle:

“01.08.2019 günü Kuzey Irak sınırından İlimiz Derecik İlçesi sınırına 2 kilometre mesafede sınırlarımız dışında Ülkemiz Sınırına terör örgütü tarafından yoğun olarak kullanılan bölgeye kaçak yollarla girmeye çalışan şahıslara Sınır Birliklerimiz tarafından dur ihtarında bulunulmuştur. Ancak dur ihtarına uymayarak sınırımıza doğru Kuzey Irak tarafından ilerleyen şahıslara angajman kuralları gereği uyarı ateşi yapılmıştır. Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Yaralı vatandaşımız olay yerinde bulanan Hudut Birliklerimize ait araçlar ile Derecik Sahra Hastanesine kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir.”