18 Ocak 1943: Leningrad'da Nazi kuşatması kırıldı

76 yıl önce bugün Sovyetler Birliği, milyonlarca asker ve sivilin ölümüne yol açan Nazi ordusunun Leningrad kuşatmasını kırdığını duyurmuştu.

18 Ocak 1943: Leningrad'da Nazi kuşatması kırıldı

Leningrad kuşatması, tarihin en uzun süren iki kuşatmasından biridir (diğeri Stalingrad kuşatmasıdır).

8 Eylül 1941 tarihinde Alman Ordusu, Sovyetler Birliği’nin Moskova’dan sonra en önemli kenti olan Leningrad’ı kuşattı. Nazi Almanyası Leningrad’ı kuşatarak halkı açlık ve soğuğa mahkum edip katletmek istiyordu. Hitler kuşatmadan önce şu cümleleri kurmuştu: Açlıktan geberecekler, sonra dümdüz edeceğiz.

Ancak 1943 kışında Kızıl Ordu, kuşatmayı yarmak amaçlı “Iskra (Kıvılcım) Operasyonu”nu başlattı. 1943’ün 18 Ocak’ında ise Sovyetler, Nazi kuşatmasının kırıldığını açıkladı. Nazi Almanyası kaybetti…

900 gün süren Leningrad kuşatmasında yaklaşık 3,5 milyon asker-sivil hayatını kaybetmişti. Bu sayının 2 milyonu Sovyetler’e aitti.

Her anını kendini yeniden kurmak üzere geçiren Sovyet yurttaşlarını bu dönem ayakta tutan önemli şeylerden biri, müziklerin, sergilerin, tiyatroların ülkenin sanatçıları tarafından askeri birliklere, hastanelere taşınmasıydı.

Sovyet yurttaşları – askerleri bu dönem sanatçıların desteği ile moralini hiç düşürmemiş ve Sovyetler sanatta en üretken dönemi denilebilecek bir sürece girmiştir.

Buna iki örnekten biri, Shostakovich tarafından bestelenen “Leningrad Senfonisi” yani “7. Senfoni”dir… (https://www.youtube.com/watch?v=vRHZu5xoIe0&t=1944s)

Bir diğeri ise savaşın başladığı tarihlerde Aleksandr Aleksandrov tarafından bestelenmiş olan “Kutsal Savaş” marşıdır. (https://www.youtube.com/watch?v=vD2zE1Jsny4)

 

Kutsal Savaş marşının sözleri:

Ayağa kalk, büyük ülke,

Ölümüne bir kavga için ayağa kalk

Karanlık faşist güce karşı

Onların iğrenç ordularına karşı

Haydi soylu öfkemizi

Dalga dalga yükseltelim

Halk savaşı devam ediyor,

Kutsal Savaş!

Püskürteceğiz bu zalimlerin,

Bütün ateşli fikirlerini

Tecavüzcülerini, haydutlarını

Ve insan kasaplarını!

Haydi soylu öfkemizi

Dalga dalga yükseltelim

Halk savaşı devam ediyor,

Kutsal Savaş!

Anayurdun üstünde uçan

Kara kanatlılara izin vermeyin ki;

Düşman cesaret edemesin

Geniş arazilerimizi çiğneyip geçmeye!

Haydi soylu öfkemizi

Dalga dalga yükseltelim

Halk savaşı devam ediyor,

Kutsal Savaş!

Çürümüş faşist pisliğin

Alnına kurşun sıkacağız

İnsanlığın ayaktakımı için

Tabutlarını sağlam çakacağız