Güney Kore'den Japonya'ya misilleme: Güvenli ticaret ortakları listesinden çıkaracak

Güney Kore, Japonya'yı güvenli ticaret ortakları listesinden çıkarma kararı aldığını açıkladı.

Güney Kore'den Japonya'ya misilleme: Güvenli ticaret ortakları listesinden çıkaracak

Güney Kore hükümeti, kendisini ağustosun başında “imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler” listesinden çıkaran Japonya’ya misilleme yapacağını bildirdi. Güney Kore Ticaret, Endüstri ve Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya’nın eylülden itibaren Seul’un “güvenilir ticaret ortakları listesi”nde yer almayacağı belirtildi.

Ticaret ortaklarını iki gruba ayıran listenin güncellenerek üçüncü bir grup oluşturulacağı kaydedilen açıklamada, Japonya’nın imtiyazlı ihracat işlemlerine tabi olan “güvenilir ticaret ortakları” listesinden çıkarılarak yeni gruba aktarılacağı ifade edildi.

İki gruptan ilki olan “güvenilir ticaret ortakları listesinde” uluslararası dört ihracat denetim anlaşmalarına taraf ülkeler yer alıyor.

“İmtiyazlı olmayan” ikinci gruptaki ülkelerle ticarette de şirketler, ithal veya ihraç edilen kalemler bazında değerlendirmeyle yaklaşık 15 günü bulan sürede onay alıyor.

Japonya için özel oluşturulacak grupta ise bu anlaşmalara taraf olduğu halde uluslararası normları ihlal eden ihracat sistemi işleten ülkeler yer alacak.

JAPONYA’DAN AÇIKLAMA

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sato Masahisa, Seul’un kararının ülkesinde kısıtlı etkisi olacağını savundu.

Sato, Güney Kore’nin Japonya’nın ay başındaki tedbirlerine karşı misilleme yapmasının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal etmek anlamına geleceğini ileri sürdü.

Tokyo yönetimi, ay başında aldığı kararla Güney Kore’yi Japonya ile imtiyazlı ticaret statüsündeki ülkeler listesinden çıkarmıştı.

Seul ve Tokyo yönetimleri, birbirlerini hidrojen florid gibi bazı stratejik maddeleri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yasa dışı şekilde ulaştırmakla itham ediyor.