Gülriz Sururi ve Engin Cezzar'ın evleri, vasiyetleri gereği Nesin Vakfı'na bağışlandı

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar'ın yaşadığı Gümüşsuyu'ndaki 5 katlı bina, vasiyetleri gereği Nesin Vakfı'na bağışlandı.

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar'ın evleri, vasiyetleri gereği Nesin Vakfı'na bağışlandı

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Gülriz Sururi ve yaklaşık 1 sene önce aramızdan ayrılan eşi Engin Cezzar’ın İstanbul Gümüşsuyu’nda bulunan kendilerine ait apartmanı Nesin Vakfına bağışladığı öğrenildi.

Nesin Vakfı yöneticilerinden Süleyman Cihangiroğlu, yaptığı yazılı açıklamada binayı ‘Nesin Vakfı Gülriz Sururi ve Engin Cezzar Kültür Merkezi’ne dönüştüreceklerini ifade etti.

Süleyman Cihangiroğlu’nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Gülriz Sururi eşi Engin Cezzar’dan tam tamına iki yıl sonra yine bir ocak günü dilediği gibi toprağa karıştı.
Şimdi bizler onun vasiyeti çerçevesinde üzerimize düşeni yapacağız. Onun ve Engin Bey’in ismini Matematik Köyümüzde yaşatacağız. Matematik ve Felsefe köylerimizi birleştiren ana yola Gülriz Sururi ve Engin Cezzar Sokağı ismini verdik, hatta şu bir iki günde sokağın tabelalarını astık bile. Yine onların adına Gümüşsuyu’nda yaşadıkları evi ve binayı ‘Nesin Vakfı Gülriz Sururi ve Engin Cezzar Kültür Merkezi’ne dönüştüreceğiz. Bu bizim hayatımızı değiştiren bir proje olacak, sizlerle ve gençlerle daha iç içe olacağız.

Tahmin edersiniz ki kültür merkezinin de her bir ayrıntısını konuştuk, logosunu tasarladık, logodaki fotoğrafları beğenmedi, yine kendi seçti, gönderdi, değiştirdik. Merkeze yerleşecek özel eşyalar, tiyatro afişleri, kostümlerini bile uzun uzun konuştuk. Son konuşmamızda isimlerinin burada yaşayacak olmasından dolayı ne kadar heyecanlandığını söylerken o kocaman gözleri daha da parlıyordu.

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar dönemi bizim için de, onlar için de yeni bir başlangıç olacak. Artık bizimle yaşayacaklar.”