Grevdeki işçilere ailelerinden destek eylemi: Kavganız hepimizin kavgasıdır

Suudi Arabistan'da kölece çalışma koşullarına karşı günlerdir grevde olan Türkiyeli işçilere destek için Kayseri'de İYİ-SEN ve işçileri yakınları bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada işçilerin haklarının derhal karşılanması ve ülkeye gönderilmesinin sağlanması talep edildi.

Grevdeki işçilere ailelerinden destek eylemi: Kavganız hepimizin kavgasıdır

HABER MERKEZİ

Suudi Arabistan’ın Tebük şehrinde Baytur İnşaat’a bağlı olarak çalışan ve aylardır karşılanmayan hakları için grev başlatan inşaat işçilerinin eylemleri bugün itibariyle 5. gününe girerken işçilerin aileleri de Türkiye’den ses vererek direnişe destek çağrısında bulundu.

İşçilerin aileleri, Kayseri Merkez Postanesi önünde İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’nın (İYİ-SEN) düzenlediği basın açıklamasına katıldı. İYİ-SEN üyeleri ve işçi yakınlarının ‘İnşaat işçisi köle değildir’ yazılı bir pankart taşındığı açıklama sırasında sık sık Baytur’u ve Suudi yönetimini eleştiren sloganlar atıldı, işçilerin grev hakkının meşruluğu dile getirildi.

Grevdeki işçilerin aileleri adına bir işçi yakının okuduğu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

BASINA VE KAMUOYUNA

Suudi Arabistan’da bulunan Baytur inşaat firmasının otel ve villa şantiyesine Türkiye’den çalışmaya giden iki aydır birikmiş ücretleri ödenmediği için 5 gündür grevde olan inşaat işçilerinin aileleriyiz.

Memleketini ve ailesini ekmek parası kazanmak için geride bırakıp gurbete inşaata çalışmaya giden işçilerin eşi, kardeşi, annesiyiz…

Aileler olarak bugün yan yana geldik.

Çünkü emeğinin karşılığı verilmeyen işçinin evinde tencere kaynamaz.

Emeğinin karşılığı verilmeyen işçinin, çocukları en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Emeğinin karşılığı verilmeyen işçinin evinde faturalar ve kiralar dağ gibi büyür.

Patronlar sadece işçileri değil işçilerle birlikte aileleri de köleliğe mahkum etmek istiyor.

Artık yeter!

Biz köle değiliz!

Suudi Arabistan’da ödenmemiş ücretleri için grevde olan eşlerimizin, çocuklarımızın taleplerinin derhal karşılanıp memlekete gönderilmelerini istiyoruz.

Bu talepler karşılanmazsa işçiler şantiyede greve aileler de desteğe devam devam edecektir.

İşçiler hakkını istiyor mutlaka o haklarını alacaklar.”

“SİZİN KAVGANIZ TÜM İŞÇİLERİN KAVGASIDIR”

Basın açıklamasının ardından İYİ-SEN Genel Başkanı söz alan Ali Öztutan da şöyle konuştu:

“İnşaat işçisi oraya alın teriyle ekmeğini kazanmaya gitti. Ama emeğinin hakkını alamayınca baskıyla tehditle yıldırmak istediler. Biz onların Türkiye’deki iş arkadaşları olarak birbirimizi tanımıyor olabiliriz ama aynı sorunları yaşıyoruz. Biz o işçi arkadaşlarımıza aileleriyle buradan destek olmak için yan yana geldik. Buradan onlara sendikamız adına sesleniyoruz: Sizin kavganız sadece sizin değil Türkiye’deki tüm inşaat işçilerinin kavgasıdır. Kılınıza zarar gelmesine izin vermemek için konsolosluk önünde eylem yaptık. Kayseri’yse Kayseri, Kırşehirse Kırşehir, Bakanlıksa Bakanlık nerede olursa yapacağız… Ama hakkımızı alacağız. Çünkü inşaat işçisi köle değildir.”