HDP'li belediye başkanları gözaltına alındı

Diyarbakır'da görevden alınan Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ile Kayapınar, Bismil ve Kocaköy Belediye Eş Başkanları gözaltına alındı.

HDP'li belediye başkanları gözaltına alındı

HDP’li siyasetçi ve belediye başkanlarına yönelik yeni bir gözaltı dalgası başlatıldı. Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ile Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Kezban Yılmaz sabah saat 06.00’da evlerinden gözaltına alındı. Bismil Belediye Eş başkanları Gülcan Özer ve Orhan Ayaz’ın da gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyonun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi. Mızraklı’nın jandarmada, Yılmaz, Özer ve Ayaz’ın emniyetteki işlemleri sürüyor.

Öte yandan Kayapınar ve Bismil belediye binalarının da polis ablukasına alındığı belirtildi. Kayapınar Belediyesi çalışanları ise polis belediyeden çıkmadan iş başı yapmayacaklarını söyledi.

KOCAKÖY BELEDİYE BAŞKANI DA GÖZALTINA ALINDI

HDP’li Kocaköy belediyesine de sabah saatlerinde polis ekiplerince arama başlatıldı. Belediye binası çevresinde güvenlik önlemi alan polis ekiplerinin arama çalışmaları sürerken, Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer de gözaltına alındı. Gözaltına alınan Nazlıer’in jandarmadaki ifade işlemleri sürüyor.