Görevden alınan CHP'li İl Başkanı: Kurultayda İnce'yi desteklediğim için görevimden alındım

CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından Gaziantep İl Başkanlığı görevinden alınan Hayri Sucu, görevden alınmasının bir nedeninin de kurultaylarda Muharrem İnce'yi desteklenmesinin olduğunu iddia ederek, "En son kurultay çağrısı yapıldığında Türkiye'de ilk ben imza vermiştim. Biraz oradan da suçumuz var." diye konuştu.

Görevden alınan CHP'li İl Başkanı: Kurultayda İnce'yi desteklediğim için görevimden alındım

CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından Gaziantep İl Başkanlığı görevinden alınan Hayri Sucu, görevden alınmasının bir nedeninin de kurultaylarda Muharrem İnce’yi desteklenmesinin olduğunu iddia ederek, “En son kurultay çağrısı yapıldığında Türkiye’de ilk ben imza vermiştim. Biraz oradan da suçumuz var.” diye konuştu.

Yaklaşık 40 yıldır CHP’nin farklı kademelerinde görev aldığını belirten Hayri Sucu, kendisine görevden alınma yazısının tebliğ edildiğini doğrulayarak, görevden alınış biçiminin yanlış olduğunu değerlendirdi. Tek suçunun partiyi dışarıdan yönetmeye çalışanlara karşı durmak olduğunu savunan Hayri Sucu, “Bu şekilde görevden alınmam yanlış. Genel Merkezimize, Genel Başkanımıza karşı çıkacak halimiz de yoktur. Aldığı karara saygılıyım, parti içerisinde mücadele etmeye devam edeceğim. Fıtratım nedeniyle, siyasi ahlakıma göre partiyi dışarıdan yönetmeye çalışanlara karşı durdum” diye konuştu.

‘Genel Merkez bize ve milletvekillerimize sormadı’

Sucu, en önemli etkenin ittifak görüşmeleri ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının İyi Parti’ye bırakılması kararının CHP Genel Merkezi tarafından teşkilata ve milletvekillerine sormadan aldığını da ileri sürerek, Şahinbey İlçesi Belediye Başkan Adaylığının da İyi Parti’ye bırakılmak istenmesinin ardından Genel Merkez yöneticilerine sert tepki gösterdiğini anlattı. Sucu, “Buradaki ittifakta Genel Merkez, bize sormadan Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığını İyi Parti’ye verdi. Milletvekillerimizin de haberi yoktu” diye konuştu.

Hayri Sucu, CHP kurultaylarında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkan Muharrem İnce’yi de desteklediğini ve bunun da görevden alınmasında etken olabileceğini savunarak, “Parti içerisindeki kurultaylarda Muharrem İnce tarafında gözüküyorum. En son kurultay çağrısı yapıldığında Türkiye’de ilk ben imza vermiştim. Biraz oradan da suçumuz var” dedi.

‘Burada bir haksızlık var ama biz partiliyiz, boynumuzu bükeriz’

Görevden alınmasının demokratik olmadığını vurgulayan Sucu, “Yapılan iş demokratik bir iş değil ama buna rağmen partimde mücadele etmeye devam edeceğim. CHP bize babamızdan, dedemizden miras kaldı. Hiçbir zaman ihanet içerisinde olmadık, olmamaya devam edeceğiz. Bu saatten sonra bu iş olmaz, bu işin tekrarı olur, bu işin tekrarı da 31 Mart’tan sonra olur. Diğer olağan kongrede olur, ben örgütün kabul ettiği bir il başkanıyım. Beni Genel Başkanımız atamadı, ben ilk olağanüstü seçimi kazandım. Rakibim ile aramda yüz 100 oy fark vardı. İkinci sefer olağanüstü kongre geldi, bunda da rakibime 153 oy fark da attım. Türkiye’de böyle bir kongre kazanan il başkanı yok, tabi ki rakipsiz olanlar hariç. Burada bir haksızlık var ama biz partiliyiz, boynumuzu bükeriz. Zamanı gelince de, kurultaylar gelince de bunun hesabını sorarız” diye konuştu.

Sucu, iddialarını, kendisini görevden aldırmak için uğraşan partililerin de olduğunu söyleyerek sürdürdü. Sucu, “Benim yerime gelecek kişiyle ilgili isimler dolaşıyor. Örgüte emek vermiş biri olsun isterim. Bana sorulmaz, sorulsa da cevap vermem. Yalnız yaklaşık 5-6 aydır beni görevden aldırmaya uğraşan 2-3 isim var. Bunlar halen daha bu partinin kapısından içeri girmediler. Yine de biz barıştan yanayız. Biz partiliyiz, onlar gidecek biz burada kalacağız, bu hesap sonra görülecek” şeklinde iddialarını sıraladı.