Google ve Facebook insan haklarını tehdit ediyor

Uluslararası Af Örgütü, Google ve Facebook şirketlerinin iş modellerinin, insan haklarını tehdit ediyor

Google ve Facebook insan haklarını tehdit ediyor

Sosyal medya devlerinin politikasına ilişkin bir rapor hazırlayan Uluslararası Af Örgütü, Google ve Facebook şirketlerinin iş modellerinin, insan haklarını tehdit ettiğini açıkladı.

Kullanıcıların eylemlerini gözetleme esaslı iş modellerinin insan hakları ihlallerine dayanan bir sistem dahilinde çalıştığını ve her şeyden önce kişisel alan hakkının ihlalinin söz konusu olduğunu vurgulayan Uluslararası Af Örgütü, “Google ve Facebook, kişileri analiz etmek, onların ilgi alanlarına, niteliklerine ve davranışlarına ilişkin tahminler yapmak için kullanıcıların verilerini toplayıp kullanıyor. Bu iki şirket, ne yediğimiz, nereye gittiğimiz, kiminle konuştuğumuz, ne konuştuğumuz ve ne okuduğumuz hakkında kapsamlı bilgi topluyor” diye devam etti.

Raporda Apple, Amazon ve Microsof gibi diğer büyük teknoloji şirketlerinin önemli bir güç elde etmiş olsalar da Facebook ve Google’ın sahip olduğu platformların (Instagram, WhatsApp vb.) insanların nasıl etkileşimde bulunduklarını kontrol edebildiği vurgusu yapıldı.