Gerilla artist Banksy'nin 'Brexit' resmi kayboldu

Binanın sahibi olan Godden ailesinin üyeleri, iskelenin kurulmasından bir gün sonra kaybolan resmi ne yapacaklarına karar vermediklerini ancak ‘Muhafaza etme, üzerini boyama ya da satma seçeneklerini incelediklerini’ açıklamıştı.

Gerilla artist Banksy'nin'Brexit' resmi kayboldu

İngiliz sanatçı Banksy’nin, Fransa’nın Dover bölgesinde, Dover Feribot Terminali yakınlarında bir binanın duvarında bulunan ‘Brexit’ resmi ortadan kayboldu. Duvar resminin üzerinin boyanmış ya da satılmak için sökülmüş olabileceği belirtiliyor.

Fransa’nın Calais kentine seferlerin yapıldığı Dover Feribot Terminali yakınlarındaki bir metruk binanın duvarında Mayıs 2017’de beliren resimde bir inşaat işçisi AB bayrağındaki bir yıldızı elindeki keskiyle parçalıyordu.

Aile daha önce yine kendi binalarından birine ait bir Banksy resmini satmaya çalışmış ancak Yüksek Mahkeme’de görülen davayı kaybetmişti.

Godden ailesi, Brexit resminin ortadan kaybolmasıyla ilgili henüz açıklama yapmadı. İskeleyi kuran şirketin yetkilileri de ‘İskelenin özel bir amaçla kurulduğundan haberleri olmadığını’ söyledi.

Dover’da gözde bir ‘selfie’ noktası haline gelen duvar resminin ortadan kaybolması, sosyal medyada büyük yankı buldu.

Twitter kullanıcıları resmin kaybolmasını ‘kültür vandalizmi’ ve ‘facia’ olarak nitelerken bazı kullanıcılar da İngiltere’nin AB’den ayrılmasını savunan siyasileri ima ederek ‘resmin yukarıdan gelen emirle’ kaldırılmış olabileceğini iddia etti.

10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen,gerçek adı bilinmese de herkesin Grafiti Filozofu kimliği ile tanıdığı Banksy çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar veriyor.