Gazetecileri fişleyen SETA'dan AB fonlu rapor

AKP yandaşı SETA'nın AB fonlu rapor yayınladığı ortaya çıktı. Seta geçtiğimiz aylarda "AB fonları" aldığını iddia ettiği gazetecileri fişlemişti.

Gazetecileri fişleyen SETA'dan AB fonlu rapor

Uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye yayınları üzerine bir rapor yayımlayan ve bu yayınlarında fişleme yapan Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (SETA), yeni yayımladığı 2018 Avrupa İslamofobi Raporu’nun Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiği ortaya çıktı.

Birgün’den Burak Abatay’ın haberine göre; üstelik SETA, bu detayı Twitter hesabında yaptığı paylaşımla duyurdu. SETA’nın, Twitter’daki paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “SETA tarafından hazırlanan Avrupa İslamofobi Raporu 2018, Avrupa İslamofobi ile Mücadele Haftasında yayında. Rapor, AB Sivil Toplum Diyalog Programı tarafından finanse edilmektedir.”

SETA, Temmuz 2019’da yayımladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporda, yabancı basının Türkçe servislerinde çalışan gazetecileri hedef almış ve gazetecileri özgeçmişleriyle tek tek listelenerek, yaptıkları retweet’ler ve daha önce hangi gazetelerde çalıştıkları rapor şeklinde kamuoyuyla paylaşmıştı. BBC Türkçe, Sputnik Türkçe, Deutsche Welle Türkçe, Amerika’nın Sesi, Euronews Türkiye, CRI Türk ve Independent Türkçe’nin hedef gösterildiği ve “Uluslararası medya organlarının Türkiye uzantılarını incelemek üzere hazırlandığı” iddia edilen raporda, bu kuruluşların “Türkiye algıları üzerine oldukça kapsamlı analizler” sunulduğu öne sürülmüştü.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this