G-20 Zirvesi'nde Trump-Selman görüşmesi: Kaşıkçı sorusu yanıtsız kaldı

ABD Başkanı Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın G-20 Zirvesi'nde yaptığı görüşmeye ilişkin Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley açıklama yaptı.

G-20 Zirvesi'nde Trump-Selman görüşmesi: Kaşıkçı sorusu yanıtsız kaldı

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley, Osaka’daki G-20 Zirvesinin ikinci gününde çalışma kahvaltısında bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İkili arasında verimli bir görüşmenin gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada ”Görüşmede, Ortadoğu ve küresel petrol piyasalarında istikrarın güvence altına alınmasında Suudi Arabistan’ın kritik rolü, İran’dan yükselen tehditler, ABD ile Suudi Arabistan arasında artan ticaret ve yatırım, ayrıca insan hakları meselelerinin önemi konuları ele alındı.” ifadelerine yer verildi.

TRUMP: SUUDİ ARABİSTAN BÜYÜK BİR ALICI

Öte yandan görüşme öncesinde Trump’ı takip eden basın mensuplarına kısa açıklamalar yapan ikilinin, karşılıklı olarak iki ülke arasındaki ilişkilere atıf yaptığı bildirildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde Trump’ın, “Suudi Arabistan’ın ABD’den çok fazla ürün alan büyük bir alıcı olduğunu” söylediği kaydedildi.

‘BEN BAŞKAN OLMASAYDIM SAVAŞ OLABİLİRDİ’

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un ile Güney Kore sınırında görüşebileceğini ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de Huawei de dahil birçok ticari meseleyi görüşeceğini kaydeden Trump, “Eğer ben başkan olmasaydım şu anda Kuzey Kore ile savaş olabilirdi.” değerlendirmesini yaptı.

KAŞIKÇI SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir soruya ise yanıt vermekten kaçındı.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ise ABD ile ülkesi arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.