Futbolda yayıncı krizi sürüyor: Erdoğan devreye girdi

Yayıncı krizinde TFF, Kulüpler Birliği ile yayıncı kuruluş beIN Sports’u ortak noktada uzlaştırmak için çaba sarf ediyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu da konuya dahil olacak.

Futbolda yayıncı krizi sürüyor: Erdoğan devreye girdi

Anımsanacağı gibi, Katarlı yayıncı yıllık 500 milyon dolar ödediği futbol naklen yayınları için, zarar ettiğini öne sürerek sabit kur ricasında bulunmuş, ancak Kulüpler Birliği Vakfı, bu talebi kabul etmemişti. beIN Sports da 8 Temmuz’da yapması gereken yeni yayın döneminin ilk etap ödemesini geciktirmişti. Bunun üzerine Süper Lig ve 1. Lig kulüpleri beIN Sports’a ihtar çekmişti.

Bu gelişmeler üzerine önceki gün toplanan TFF yönetimi, kendi arasında aldığı bir dizi karar sonrası, Kulüpler Birliği ile yayıncı kuruluş ile ayrı ayrı görüştü. Kulüpler Birliği’nin güncel kur ısrarına karşın beIN Sports, 4.80 civarı bir kur önerdi. Amerikan medyasına da “Zarar ediyoruz, 2016 şartları ile Türkiye’de her kurum zarar eder” şeklinde gayriresmi bir açıklama gönderen beIN Sports, alım gücünün düşmesi nedeniyle dekoder satışında sorun yaşadığını da ifade etti.

“ERDOĞAN ONAY VERDİ”

TFF Başkanı Nihat Özdemir ve yönetiminin ise iki tarafa da “Eğer bu anlaşma bozulursa Türk futbolu kaybeder” mesajı verdiği öğrenildi. Ayrıca, konuyu çözmek ve olası bir kaosa engel olmak üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun devreye gireceği belirtildi.