'Fuat Avni' savcılıktaki ifadelerini reddetti

Darbe girişimi sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı'nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle yargılanan 'Fuat Avni" hesabının kullanıcıları arasında yer aldığı ileri sürülen Mustafa Koçyiğit, hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

'Fuat Avni' savcılıktaki ifadelerini reddetti

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı’nı ele geçirme ve darbe girişimi süresince tüm Türkiye’de istihbarat fonksiyonlarını işlevsiz hale getirme çabası içerisinde oldukları gerekçesiyle, birçoğu dairenin eski çalışanı 32 kişi, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Sanıklar arasında bulunan ve İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan ‘FETÖ’ mensubu bilgisayar mühendislerinden sorumlu olduğu ve ‘Fuat Avni’ hesabının kullanıcıları arasında yer aldığı ileri sürülen Mustafa Koçyiğit hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

Koçyiğit, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandığını ancak dosyasının mahkemece bu davayla birleştirildiğini belirtti.

Darbe girişiminin yaşandığı gün eşinin doğum günü olduğunu, öğle saatlerinde bir giyim mağazasından eşine hediye aldığını daha sonra akşam saatlerinde evine döndüğü aktaran Koçyiğit, “O gece de bir defa markete gittim. Bütün geceyi evde geçirdim. Ertesi gün Kütahya’ya düğüne gideceğimiz için hazırlıklar yapıyorduk” diye konuştu.

Darbe girişiminden haberi olmadığını savunan Koçyiğit, o gece sosyal medya hesabından darbecileri kınadığını ileri sürdü.

Koçyiğit, hakkındaki ‘FETÖ’ üyesi olduğuna dair ve örgüt içinde ‘Akif’ kod adını kullandığına dair tanık beyanlarını da kabul etmedi.

“DELİLLER HUKUKİ DEĞİL”

Evinde ele geçirilen dijital materyallerin hukuka uygun olarak toplanmadığını savunan Koçyiğit, bulunan delillerin hukuki olmadığını öne sürdü. Başka bir kişi adına alınan hat üzerinden ByLock’a girdiği iddiasını da reddeden Koçyiğit, HTS kayıtları geldiğinde programı kullanmadığının görüleceğini iddia etti.

Sanık Koçyiğit, savcılık aşamasında avukatı huzurunda verdiği ifadeleri kabul etmediğini, bu beyanların kendisine ait olmadığını ve zorla yazdırıldığını söyledi.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Başbakanlıkta uzman olarak görev yaparken 18 Temmuz 2016’da gözaltına alındığını ve aylardır tutuklu bulunduğunu anlatan Koçyiğit, tahliye talebinde bulundu.

AA’nın aktardığına göre Koçyiğit, avukatı huzurunda savcılıkta alınan ifadesinde, ‘Fethullah Gülen cemaati’ diye bildiği yapıyla üniversitede tanıştığını, örgütün talebi doğrultusunda İstihbarat Daire’den temin ettiği verileri ve devletin gizli bilgilerini bu yapının amacı doğrultusunda kullandığını itiraf etmişti.

Koçyiğit, savcılıkta, “Selman Abi, ilk görüştüğümüzde kullanacağım kod ismi benim belirlememi istedi. Ben de ‘Akif’ olarak belirledim ve ondan sonra bu çalışmalarda benim irtibatlı olduğum kişiler beni ‘Akif’ ismiyle tanıdılar” ifadesini kullanmıştı.