'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz, ABD’nin bizi oyalamasına müsaade etmeyeceğiz'

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon yapılacağını dile getirerek "Fırat'ın doğusundan YPG-PKK'yı temizleyeceğiz" diye konuştu.

'Fırat'ın doğusunu temizleyeceğiz, ABD’nin bizi oyalamasına müsaade etmeyeceğiz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Fırat’ın doğusunu temizleyeceğiz, ABD’nin bizi oyalamasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de Fırat’ın doğusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon yapılacağını dile getirerek “Fırat’ın doğusundan YPG-PKK’yı temizleyeceğiz” diye konuştu.

Çavuşoğlu,  “Nasıl Afrin’den temizlendiyse, nasıl Cerablus’tan DEAŞ’lılar temizlendiyse Fırat’ın doğusundan da YPG, PKK’yı temizleyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun temizlenecektir. Burada kararlılığımızda hiçbir şekilde değişiklik yoktur. Amerika’nın da artık bizi Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine de müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

NE PAHASINA OLURSA OLSUN

Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusuyla ilgili süreçte adımların atıldığını belirterek, “Fırat’ın doğusundan da YPG-PKK’yı temizleyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun temizlenecektir. Burada kararlılığımızda hiçbir şekilde değişiklik yoktur” dedi.

AKP Antalya İl Başkanlığı’nın bayramlaşma programına katılan Çavuşoğlu, “Biz büyük ve güçlü bir aileyiz seçimler kazanılır, kaybedilir. Bazen olur, geçmişte de oldu. Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatına baktığınızda geçmişine çok farklı sonuçlarla kalmış ama yolundan hiçbir zaman dönmemiş bir liderdir. Neticede ülkemizi nereden nereye getirdiği bellidir. Bizim de onun yol arkadaşı olarak Antalya’da el ele, birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışmamız lazım. Antalya ne kadar güçlüyse Türkiye o kadar güçlüdür. Çünkü Antalya Türkiye’nin dünyaya açılan kapısıdır” dedi.

EKONOMİ İLE İLGİLİ FELAKET TELLALLIĞI YAPIYORLARDI

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı zorlukları da anımsatan Bakan Çavuşoğlu, “Aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız stratejilerin hepsinin faydasını görmeye başladık. Bakınız ekonomiyle ilgili felaket tellallığı yapıyorlardı. Şimdi zamanlıca aldığımız önemli tedbirlerle faizler, enflasyon düşüyor. Diğer taraftan ekonomiyle ilgili göstergelere bakılınca Türkiye artık cari açık vermiyor. İhracatımız rekor üstüne rekor kırıyor. Bunların hepsi üst üste koyduğumuzda Türkiye’nin iyi yolda olduğunu gösterir” dedi.

Yurtdışından Türkiye ekonomisine yönelik saldırıların hepsinin püskürtüldüğünü de iddia eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Bu tür saldırılar ve planlar dünyanın değişik ülkelerinde çok etkili oldu, başarılı olmadığı tek ülke ise Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Hazine ve Maliye Bakanımız ve ekonomiyle ilgili arkadaşlarımızın gayretleri ve çalışmaları sayesinde olmuştur. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten bu işin teorisi ve uygulamasını en iyi bilen arkadaşlarımız iş başındadır. O nedenle, bu kadar saldırı karşısında Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor.”

‘İŞSİZLİKTE KÜÇÜK ARTIŞLAR…’

Bazen durgunluk olabileceğini belirten Çavuşoğlu, “İşsizlikte küçük artışlar, piyasalarda daralmalar olabilir, bunları da rahatlatmak için arkadaşlarımız gerekli tedbirleri aldılar, alıyorlar ve yavaş yavaş canlanmalar başladı. İşte turizm sektörüne baktığımızda artık hedeflerimizi revize ediyoruz. Önceleri 2023’de 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir diyorduk şimdi ise 70 milyon turist diyoruz. Daha 2019’da 51 milyon turist bekliyoruz, belki daha da fazla olacak. Şu anda göstergeler Allah korusun herhangi bir aksilik olmazsa bunu gösteriyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirler artıyor. Sağlıktan spor turizmine çeşitliliği sağlıyoruz. Yani turizmde sadece sayı olarak değil, kişi başına elde ettiğimiz geliri de artırıyoruz. Kaliteli hizmetin karşılığı olan hakkımızı artık daha iyi alıyoruz. Yani Allah’a şükür her şey daha iyiye gidiyor, daha güzel olacak” dedi.

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

Dış politikada karşı karşıya kalınan problemler ve tehditlerin de hepsinin üstesinden gelen bir Türkiye olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Terörün her türlüsüyle sonuna kadar içeride ve dışarıda mücadelemizi sürdürüyoruz. İnşallah Kuzey Irak’ta da bir tane terörist kalmayınca kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. İçeride nasıl temizlediysek, oralardan da o teröristleri temizleyeceğiz. Başka çıkarı yoktur. Oralarda şu sıcak ve bayram günlerinde görev başında olan yine dünyanın her yerinde, Suriye’de sınırımızın ötesinde İdlip, Cerabulus, Afrin, Elbap bölgesinde görev başında olan ve ülkemizde de huzurumuzu tesis etmek için görev başında olan asker ve polisimize de buradan selamlarımızı gönderiyoruz, onların da bayramını tebrik ediyoruz.”

Dışarıdan gelebilecek tehdit ve problemlere karşı da tedbirlerin sağlam alındığını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “İşte Fırat’ın doğusuyla ilgili süreçte adımlarımızı attık, kararlılığımızı gösterdik. Şunu söylüyoruz; Ya birlikte temizleyeceğiz ya Türkiye buraya girecek, buradan da o teröristleri temizleyecek. Nasıl Afrin’den temizlediyse, nasıl Cerablus’tan DAEŞ’lileri temizlediyse, Fırat’ın doğusundan da YPG-PKK’yı temizleyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun temizlenecektir. Burada kararlılığımızda hiçbir şekilde değişiklik yoktur” diye konuştu.

ABD’nin artık Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine de müsaade etmeyeceklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Bunu açık söylüyoruz, kendilerine de söyledik, orada maalesef sözlerini tutmadılar. Açık konuşalım, biz artık herkesin yüzüne doğruları söylüyoruz. Orada Amerika sözünü tutmamıştır, Münbiç’te oyalamaya girmiştir, doğru, çünkü birlikte onayladığımız bir yol haritasını uygulama konusunda Amerika üzerine düşeni yapmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti ne söz verdiyse yapar. İşte güvenilir millet ve devlet olmak, askeri güç yada parayla olmaz. Verdiğin sözü tutacaksın, arkasında duracaksın ve yaparım değinde de yapacaksın. İşte Türkiye’nin farkı budur” dedi.

HİZMET YAPMALARI MÜMKÜN DEĞİL

Tüm sorunların yönetildiği ve hiç karamsarlık içinde olunmaması gerektiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, partililere şöyle seslendi:

“Yeise düşmek bize yakışmaz. Bir seçimi kaybettik diye burada, Antalya’da karamsar olacak değiliz. 2009’da da kaybettik, yılmadık çalıştık tekrar kazandık. Ama kazanan Antalya oldu. İlk 5 yıldan sonra ikinci 5 yılda da 14-19 yılları arasında Menderes Türel kardeşimizin yaptığı hizmetler ortada. Yine sabredeceğiz, yine beraber çalışacağız, her zamankinden daha fazla çalışacağız. Bu ülkede AK Parti ve kadrolarının alternatifi yoktur. Yerel yönetimde de yoktur. Görüyoruz işte hiçbir yerde hizmet yapmaları mümkün değil, yapmıyorlar. Böyle bir dertleri yok.”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this