'Fırat'ın doğusu da batısı da bizim'

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "Fırat'ın doğusu Fırat'ın batısı diye konuşuyoruz. Şunu çok açık söyleyeyim; Fırat'ın doğusu da bizim Fırat'ın batısı da bizim" diye konuştu.

'Fırat'ın doğusu da batısı da bizim'

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Halil Karaduman Sanat Merkezi’nin açılışına katılan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, bölgedeki savaş durumuna dair de değerlendirmelerde bulundu.

Kurtulmuş, “Bir asır önce atalarımız düşmanlara karşı destanlar yazmışlardı. Özellikle son yıllarda Orta Doğu’da yaşadığımız gerilimler, çatışmalar tam da planının yeniden raflardan indirilip uygulamaya konulmasıdır. Bir asır önceki planda ordularıyla işgal vardı. Sınırları suni şekilde kesmek vardı. Şimdi plan değiştirdiler, daha sinsi oyunlarla bu coğrafyayı bölmeye kalktılar. Bir asır evvel sınırları bölüp gönüllerini bölemedikleri halkın içerisine etnik ayrılıklar, fitne, mezhep farklılıkları ile ayrılık tohumları ekmeye başladılar.” diye konuştu.

AKP Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, “Fırat’ın doğusu da batısı da bizim” ifadelerini kullandığı konuşmasını şöyle tamamladı:

“Yetmedi, sınırlarını böldükleri insanları birtakım terör örgütleri marifetiyle vekâlet savaşları üzerinden hizaya sokmaya, bölmeye, parçalamaya ve yutmaya çalıştıklarını bir kere daha gösterdiler. Bugün başka senaryolarla Türkiye’nin ve bölgenin yolunu kesmeye çalışıyorlar. Fırat’ın doğusu Fırat’ın batısı diye konuşuyoruz. Şunu çok açık söyleyeyim; Fırat’ın doğusu da bizim Fırat’ın batısı da bizim. Fırat’ın doğusundaki Kürt de, batısındaki Kürt de, Arap da Türkmen de hepsi bizim kardeşlerimiz. Hepsi bizim coğrafyamızın insanları, aramızda ayrılık yok. Dün işgal ordularını nasıl aramıza koymaya çalıştılarsa, bugün aramıza koymaya çalıştıkları terör örgütlerini şöyle bir kenara attıkları zaman bu bölge halkı Allah’ın izni ile bir ve beraber olduğunu daha iyi anlayarak daha ileriye gidecektir.”