Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ın 'yargı reformu'na coşkulu destek

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'yargı reformu' paketini son derece olumlu bulduklarını söyledi, "Türkiye ittifakının yol haritası olarak görüyorum” dedi.

Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ın 'yargı reformu'na coşkulu destek

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ için gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Erdoğan’ın Saray’da ilgili ‘reform’ belgesini açıkladığı sırada AKP liderine coşkulu alkışlarla destek verdiği ve çok keyifli olduğu görülen Feyzioğlu, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni son derece olumlu bulduklarını belirtti.

Yapılması öngörülen değişikliklerle birlikte “matematiksel düşünme becerisi gelişmiş hukukçu” ihtiyacını karşılayacak bir müfredatın geldiğini söyleyen Feyzioğlu, TBB’nin Adalet Bakanlığı ile yakın çalışma içinde olduğunu kaydederek, “Hiçbir adımda biz dışlanmadık. Asli bileşen olarak çalıştık” açıklamasında bulundu.

Belgede önemli bulduğu hususlardan birisininde “ifade özgürlüğünün güvenceye kavuşturulması” olduğunu belirten Feyzioğlu, “Bu, Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ittifakı söyleminin de altını dolduran bir husus. Bugün açıklanan belgeyi sadece bir reform belgesi olarak görmüyorum, Türkiye’nin büyük kucaklaşmasının adı olarak nitelediğim Türkiye ittifakının yol haritası olarak görüyorum” diye konuştu.

Tutuklama kararlarına ilişkin de önemli iyileştirmelerin olacağını öne süren Feyzioğlu, “Bu da kes yapıştır gerekçelerle tutuklama kararı verilmesine bir son geleceği anlamını taşıyor” şeklinde konuştu.

Hakimlere coğrafi teminatın geldiğini, bunun yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının en önemli başlıklarından birisi olduğunu kaydeden Feyzioğlu, “Hiçbir hakim, ‘birilerinin beğenmediği karar verirsem çoluğumun çocuğumun sıkıntısını çekerim’ diye düşünmeden coğrafi teminat içinde hareket edecek” ifadelerini kullandı.

Belge ile hakim ve savcı yardımcılığı getirildiğini ve bunun hakim ve savcı kalitesinin Türkiye’ye yakışan şekilde artacağı anlamına geldiğini söyleyen Feyzioğlu, “Sizi temin ederim AB standartlarının da üzerine çıkıyoruz bu reformlar gerçekleştirilirse” dedi.