‘FETÖ’ üyesi 8 binin üzerinde kişi Yunanistan'dan iltica talebinde bulundu

Yunanistan'a geçerek iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısının 8 binin üzerinde bulunduğu belirtiliyor.

‘FETÖ’ üyesi 8 binin üzerinde kişi Yunanistan'dan iltica talebinde bulundu

Yunanistan’ın “vice.com.gr” isimli sitesi, Mart ayından itibaren Yunanistan’da bulunan ve Yunan makamlarına Fethullah Gülen’in yakın çevresinden olduğuna dair kanıtlar sunan 29 yaşındaki kişinin, aynı zamanda ‘FETÖ’nün Hava Kuvvetleri ‘imam’ı Adil Öksüz’ün de akrabası olduğunu ifade ettiğini yazdı.

İddiaya göre, ismi açıklanmayan kişi, ‘FETÖ’ 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, 2018’de eşiyle Makedonya’ya kaçtığını ve sonrasında kendileri için daha güvenli olduğunu düşündüğü için Yunanistan’a geçtiklerini belirtti.

Büyükbabası ile babasının da ‘FETÖ’ üyesi olduğunu anlatan ve hayatından endişe ettiğini belirten kişi, Yunan makamlarına sunmak üzere elinde 2016’da Bodrum’da çekilmiş video görüntülerinin bulunduğunu iddia etti.

Şahıs, Yunan hükümetine ve halkına kendilerine gösterdiği konukseverlikten dolayı minnettar olduğunu da söyledi.

Söz konusu kişi ve 26 yaşındaki eşi, gelecek günlerde Selanik İltica Komisyonu’nda başvurusuyla ilgili mülakata alınacak.

Öte yandan, Yunan “newsbomb” haber sitesindeki haberde ise Kilimli Adası’nda (Kalimnos), Türk Hava Kuvvetlerinde pilot olduğunu belirten bir Türk vatandaşının, karakola giderek Yunanistan’dan siyasi iltica talebinde bulunduğu iddia edildi.

Söz konusu kişinin, pazartesiden bu yana Kilimli karakolunda tutulduğu bildirildi.

Yunan makamlarının verilerine göre, 2019’un ilk üç ayında bin 100 Türk vatandaşı, Yunanistan’dan siyasi iltica talebinde bulundu.

‘FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a geçerek iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısının 8 binin üzerinde bulunduğu belirtiliyor.