'FETÖ' ile mücadele için kurulan dernek pes etti

"Mevcut iktidarın temsilcileri hakkımızda ‘Kapatıldı, kapatılacak, yanlarına bırakılmayacak’ gibi söylentiler yaydılar. Bir sene bekledik kapatsınlar diye. Kapatan da olmadı. Biz de kapattık geçtik."

'FETÖ' ile mücadele için kurulan dernek pes etti

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından Manisa’da kurularak Türkiye geneline yayılan ve genel merkezi Ankara’da bulunan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği (MİDDER) kapanma kararı aldı.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, Manisa’da AKP’nin desteği ile kurulan MİDDER Derneği, Genel Başkan Serhat Çağ’ın önderliğinde faaliyet gösterdi. AKP MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un başlangıçta kişisel olarak da destek verdiği dernek, kısa sürede ülke geneline yayıldı. Pek çok ilde temsilciliği kurulan derneğin genel merkezi Ankara’ya taşındı.

ARINÇ ELEŞTİRİSİ

OdaTV‘nin Manisa Türk’ten aktardığı habere göre MİDDER Genel Başkanı Serhat Çağ’ın iktidara yönelik sert eleştirilerinden dolayı AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur ile aralarına soğukluk girdi. Bu süreçte bazı AKP’li isimler dernekten ayrılırken yaşanan kopmalar, Serhat Çağ’ın sosyal medya sayfalarından başta Bülent Arınç olmak üzere mevcut iktidara yönelik eleştirilerini yüksek sesle dile getirmesiyle devam etti. Serhat Çağ 27 Haziran 2019 tarihinde ManisaTürk’e verdiği , “FETÖ’ye savaş açmıştı. AK Parti’den dışlandı” başlıklı röportajında eleştirilerine tam gaz devam etmiş ve bu isimler ile yaşadığı sürtüşmelerin sebeplerini anlatmıştı.

KİMSE DESTEK OLMADI

Geçtiğimiz Kasım ayında olağanüstü genel kurul toplanırken, derneğin kapanma kararı alındı ve MİDDER faaliyetlerine sessiz sedasız son verdi. MİDDER Genel Başkanı Serhat Çağ, konu hakkında sessizliğini korudu. Çağ’ın yakın çevresine yaptığı açıklamalarda, “FETÖ’yle mücadele ettiğini söyleyen savunan herkese tepkim var. Kimse destek olmadı daha çok köstek oldular. Derneğimizi kapatmaya çalıştılar. Onurumuzla şerefimizle namusumuzla biz kapattık. Mevcut iktidarın temsilcileri hakkımızda ‘Kapatıldı, kapatılacak, yanlarına bırakılmayacak’ gibi söylentiler yaydılar. Bir sene bekledik kapatsınlar diye. Kapatan da olmadı. Biz de kapattık geçtik. Bu şartlar altında ülkeye de millete de kimseye faydalı olabilmemiz söz konusu değil. Siyasi iktidar gereken her şeyi yerine getiriyor zaten bu konu hakkında. FETÖ’yle de mücadele ediyor. Mili iradeye de sahip çıkıyor. 15 Temmuz şehitlerine de sahip çıkıyor. Sivil inisiyatife gerek kalmadı” diyerek isyan ettiği ve derneğin kapatılması yönünde karar aldığı öğrenildi.