Fatih Altaylı açıkladı: Türkiye'nin 'resmi falcısı' varmış

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bilim ve aklın dışarıda tutulduğu astrolojiyle ilgili yaptığı yılbaşı programına yöneltilen eleştirilere tepki gösterirken, Türkiye'nin "resmi astrolog"unun olduğunu öne sürdü.

Fatih Altaylı açıkladı: Türkiye'nin 'resmi falcısı' varmış

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bilim ve aklın dışarıda tutulduğu astrolojiyle ilgili yaptığı yılbaşı programına yöneltilen eleştirilere tepki gösterirken, Türkiye’nin “resmi astrolog”unun olduğunu öne sürdü.

Altaylı, “Bilir misiniz, Türkiye’nin çok çok önemli siyasetçileri, Türkiye’ye yön veren çok önemli adamlar sadece bugün değil, yıllardan beri astrologlara danışarak iş yaptılar, tarih belirlediler” dedi.

Yaptığı programı gelen eleştirileri, “Yıllardır bıkıp usanmadan bilimin ve bilginin önemi anlatıp, Türkiye’nin en ağır içerikli bilim programını yapıyorum. Türkiye’nin en önemli bilim insanlarını tanıtmaya, örnek olmalarını sağlamaya çalışıyorum. Ve işittiğim hakarete bakın. Ne o, her yılbaşında yaptığım gibi astroloji programı yapmışım. İyi de bilimsel bir şey yaptığımı mı söyledim bunu yaparken. Eğlendik arkadaşlar.” diye savunan Altaylı, “resmi astrolog” iddiasını da içeren ilginç bilgileri şu ifadelerle aktardı:

“Bilir misiniz, bu ülkenin, Türkiye’nin ‘resmi’ astroloğu var. Şaka değil. Türkiye Cumhuriyeti’nde ‘müneccimbaşı’ diye bir kadro var. Ve bu kadro boş duran bir kadro değil. Bilir misiniz, Türkiye’nin çok çok önemli siyasetçileri, Türkiye’ye yön veren çok önemli adamlar sadece bugün değil, yıllardan beri astrologlara danışarak iş yaptılar, tarih belirlediler. Bilimsel mi? Değil! İnanan var mı? Evet! Gelenek mi? Hem de nasıl! Öyle her şeye kızıp bağırıp çağırmayın. “Bu bir bilimdir” deseydim haklı olurdunuz kızmakta. Bu bir akli bilim değil kuşkusuz. Ama geleneksel nakli bir ilim diyebiliriz. Hayatta bunlar da var. İnanmak zorunlu değil. İsterseniz benim gibi pozitif olun. Her yıl kendinize yeni bir burç seçin. Eğlenirsiniz.”