Fahrettin Altun ve eşinin maaşıyla ilgili paylaşımlara erişim engeli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Danışmanı Fahrettin Altun ile eşi Fatmanur Altun’un çifte maaş almaları konusundaki haberlerle ilgili Twitter paylaşımlarına mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

Fahrettin Altun ve eşinin maaşıyla ilgili paylaşımlara erişim engeli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve eşi Fatmanur Altun’un çifte maaş aldıklarına yönelik haberlerle ilgili Twitter’dan yapılan paylaşımlar için Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nden “erişim engelleme” kararı çıktı.

T24’ün haberine göre Altun, geçtiğimiz günlerde altı ayrı hesaptan bu konuda yapılan paylaşımların kişilik haklarına zarar verdiği, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olarak görev yapması nedeniyle kurumun kurumsal kimliğinin de zarar gördüğünü belirterek, mahkemeye başvurdu.

‘KURUMSAL İTİBAR’ GEREKÇESİ

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği de 1 Ağustos’ta yapılan başvuruyu 2 Ağustos’ta karara bağladı ve Altun’un erişime engellenmesini talep ettiği altı ayrı twitter hesabından yapılan paylaşımlar için “erişime engelleme” kararı verdi.

Kararda, 5651 sayılı yasanın 9. Maddesi gereğince paylaşımların “Altun’un kişilik haklarının zarar görebileceği, ayrıca görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’nın kurumsal itibarını da zedeleyebilecek nitelikte olduğu” belirtildi.