Ethem Sancak'tan itiraf gibi sözler: Liderimize Katar'ı bana ortak ederseniz BMC'yi alırım dedim, sağolsun kırmadı Katar Emiri'ni aradı

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye devrine ilişkin tartışmalar sürerken, AKP'li iş adamı Ethem Sancak, BMC'yi Erdoğan'ın yönlendirmesiyle satın aldığına dair itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Ethem Sancak'tan itiraf gibi sözler: Liderimize Katar'ı bana ortak ederseniz BMC'yi alırım dedim, sağolsun kırmadı Katar Emiri'ni aradı

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye devrine ilişkin tartışmalar sürerken, AKP’li iş adamı Ethem Sancak, BMC’yi Erdoğan’ın yönlendirmesiyle satın aldığına dair itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından geçtiğimiz günlerde ilk kez düzenlenen ‘Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşmacılar arasında BMC’nin patronu Ethem Sancak da yer aldı. Sancak, buradaki konuşmasında BMC’yi satın alma sürecine ilişkin itiraf gibi sözlere yer verdi.

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilerek Katar’ın da ortağı olduğu BMC’ye devredilmesi tepkilere yol açmıştı. BMC’nin patronu ve AKP’li Ethem Sancak söz konusu zirvede yaptığı konuşmasında BMC’yi nasıl aldığını açıkladı.

BMC’nin alınması için kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirdiğini söyleyen Ethem Sancak, şu sözlere yer verdi:

“Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?’ Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki varidatım bu. Savunma sanayine girmek o gün için bir macera. Ben de eski bir sosyalist yeni bir Müslüman olarak kardeşlerim arasında adil bölüşmüştüm serveti. 16’da bir parçası kalmıştı.”

‘Katar’ı bana ortak ederseniz alırım’

”Dedim; ‘Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. ‘Ne yaparız’ dedi. Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar’a. Emir’de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız. Sağ olsun sayın Emir’i aradı o da kırmadı. BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük.”