Eskişehir'de Milli Eğitim, Menzil için zorbalığa başladı: Göndermezseniz ceza keseriz!

Milli Eğitim Bakanlığı, Eskişehir Sivrihisar'da öğrencilere ücretsiz taşıma için Menzil tarikatının yapılandığı köydeki yeni okula gitme şartı koşuyor. Karara direnen veliler ise çocuklarını okula göndermeyerek tepki gösteriyor.

Eskişehir'de Milli Eğitim, Menzil için zorbalığa başladı: Göndermezseniz ceza keseriz!

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 3 köydeki 60 öğrenciyi, ilde “Menzil tarikatının merkezi” olan ve tarikatın ileri gelenlerinden bazılarının yaşadığı Buhara köyündeki yeni ilköğretim okuluna gitmeye zorladığı öğrenildi.

Milli Eğitim’in kendilerine Buhara’ya gitmeleri konusunda dayatma yaptığını söyleyen veliler çocuklarını iki gündür boykot ederek okula göndermiyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan iddiaları gündeme taşıdı.

“MİLYONLARCA YATIRIM YAPTIK NASIL GÖNDERMEZSİNİZ”

Sivrihisar’ın Göktepe, Kaldırım ve Ahiler köylerindeki çocukların 10-15 yıldır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden sağlanan servislerle Yakapınar Köyü’ndeki Yavuz Gülerce İlkokulu’na taşındığını belirten Çakırözer, “Ancak Müdürlük, bu yıl öğrencileri Buhara’daki yeni okula taşımayı planlıyor. 3 köydeki aileler, Menzil Tarikatı’nın önde gelenlerinin yaşadığı ileri sürülen Buhara’daki okula çocuklarını göndermek istemiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise ücretsiz taşıma için Buhara’daki okulu şart koşuyor. Köylüler, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ‘Milyonlarca lira yatırım yaptık, çocuklarınızı nasıl göndermezsiniz. Buhara’ya göndermezseniz başınızın çaresine bakın, çocuklarınızı siz taşırsınız’ dediğini aktarıyor. Bir de üstüne velileri, çocuklarını okula göndermedikleri her gün için de para cezası kesmekle tehdit ediyor. Veliler boykotta, 60 çocuğu iki gündür okula göndermiyor. Bu karar değişmezse göndermemeye kararlılar” diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM ZORLAMAKTAN VAZGEÇMELİ”

CHP’li vekil Çakırözer, “Vatandaşlar çocukları için endişeli. Çocuklarının Buhara’daki okula gönderilmeleri durumunda, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi burada da tarikatların eline düşeceğinden korkuyorlar. Ailelerin bu endişesine Milli Eğitim yetkilileri tarafından duyarsız kalınması, ücretsiz taşıma için istemedikleri okulun şart koşulması, üstüne üstlük bir de ‘göndermezseniz ceza keseriz’ denmesi asla kabul edilemez. Devlet okullarında eğitimin üç paydaşı vardır. Okul, aile ve öğrenci. Bakanlık yetkilileri öğrencilerin ve ailelerin taleplerini dikkate almak zorundadır. Türkiye’de geçmişte yaşadıklarımıza, eğitimin şu an içinde bulunduğu duruma bakarsak, ailelerin ‘tarikat endişesi’ son derece meşrudur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, aileleri zorlamaktan vazgeçmelidir. Bu 60 çocuğumuzun geçmiş yıllarda olduğu gibi istedikleri okula taşınması için gerekenler yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BUHARA’DA KİM YAŞIYOR?

Sivrihisar’a bağlı Buhara isimli köy, AKP desteğiyle ülkenin her yerinde yaygınlaşan dinsel yapılanmalar arasında en önde gelenlerden biri olan Menzil tarikatının önemli merkezlerinden biri. Menzil “şeyh”i Raşit Erol’un oğlu Fevzeddin Erol burada bulunuyor.

Geçmişte Murat Karayalçın, Muhsin Yazıcıoğlu gibi isimlerin de ziyarette bulunduğu köye gelenler arasında olan dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in zamanında “Şeyh” Fevzeddin Erol’a ruhsatlı bir tabanca hediye ettiği belirtiliyor.

“EMİR YUKARIDAN”

Öğrencilerin diğer köylerden Buhara’daki okula getirilmesi için yapılan dayatmayı geçtiğimiz yıl Sözcü yazarı Saygı Öztürk şu ifadelerle köşesine taşımıştı:

“Menzilcilerin merkezi Adıyaman’ın Menzil Köyü’dür. Tarikatın kurucusu Şeyh Muhakmed Erol’un oğlu Feyzeddin Erol ise yıllardır Pursaklar ve Sivrihisar’dadır. Bürokraside de önemli bir ağırlığı vardır. Erol, adı Bilvanis olarak değiştirilen, Sivrihisar’a 35 kilometre uzaklıktaki Buhara Köyündedir. O köyde şimdi “Buhara Eğitim Kurumları” açılıyor. İlçeye bağlı Ahiler, İlyaspaşa, Yenidoğan, Kurtşeyh, Çaykoz, Karacaören, Sadıkbağ, Dinek, Ballıhisar, Göktepe, İstiklalbağı, Buzluca, Kaldırım olmak üzere 13 köyün öğrencilerinin Buhara Eğitim kurumlarına nakledilmesi gündemde. Yavuz Gülerce okulu kapatılacak, öğrenciler Menzilcilerin okuluna nakledilecek. Yerel yöneticiler bu duruma karşı çıksa da, “emrin yukarıdan geldiği” dillendiriliyor.”