'Eskişehir’de maden aramak için yüz binlerce ağaç kesilecek'

Proje hayata geçerse 31 bin hektarlık alanda ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının içinde yer aldığı ormanlık alanda yüz binlerce ağaç katledilecek.

'Eskişehir’de maden aramak için yüz binlerce ağaç kesilecek'

Kaz Dağları’nın ardından maden aramak için ağaç kıyımına Eskişehir’de de hazırlık yapıldığı iddia edildi.

Eskişehir’de 31 bin hektarlık bir alanda manyezit, nikel, demir madeni arama ve kırma alanı için “ÇED olumlu kararı” çıktı. Proje hayata geçerse 31 bin hektarlık alanda ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının içinde yer aldığı ormanlık alanda yüz binlerce ağaç katledilecek.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer maden çıkarma sahası yapılacak Beylikova, Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerini kapsayan bölgeyi ziyaret etti. Çakırözer bölgede demir, magnezit ve nikel madeni çıkarmak için çalışmalara başlandığında tarım alanlarının, su kaynaklarının ve yaban hayatının tehlikeye atılacağını vurgulayarak, bölgede 286 bin kayıtlı olmak üzere yüz binlerce kayıtsız ağacın katledileceğini söyledi.

Cumhuriyet’in haberine göre; muhtarlar ve bölge halkıyla birlikte maden çıkarılacak alanı gezen Çakırözer, çağrı yaptı:

“Muhtarlarımız, bölge halkı proje genişletme çalışmaları için verilen ÇED olumlu kararına karşı ve dava açtı.

Bizler maden aramasına karşı değiliz ancak bölgeye vereceği zarar göz önüne alındığında 1 milyon tonluk kapasite için verilen ÇED Olumlu Kararı yeniden gözden geçirilmelidir.

Ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, meralarımızın ve temiz su kaynaklarımızın yok olmaması için köylülerimizin yanındayız.

Sadece Eskişehir’de değil, Çanakkale’de, Burdur’da verimli tarım alanlarımıza, temiz su kaynaklarımıza ve yüz binlerce ağaca hep birlikte sahip çıkacağız.”

YÜZ BİNLERCE AĞAÇ…

Eskişehir’de Beylikova, Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerinde 5 köyü kapsayacak demir, magnezit ve nikel madeni alanı genişletmesi için ÇED gerekli değildir kararı verildi. CHP’li Çakırözer maden arama çalışmalarının yapılacağı bölgeyi ziyaret etti. Süleymaniye Köyü Muhtarı Lütfi Bayraker, Yalınlı Köyü Muhtarı Bilal Şık ve bölge halkı ile gerçekleştirdiği ziyarette Çakırözer, proje hayata geçerse 286 bin kayıtlı olmak üzere yüzlerce ağacın katledileceğini söyledi.

Proje hayata geçerse iki ayrı maden sahası için 31 bin hektarlık alanda yüz binlerce ağacın kesileceğini belirten Çakırözer, şunları söyledi:

“Hem muhtarlarımız hem bölge halkı, hem de çevreciler burada yapılacak maden arama çalışmalarına karşı.

Neden karşı? Proje hayata geçerse ormanlık bölgede yüz binlerce ağaç kesilecek.

Orman Bölge Müdürlüğü yaklaşık 5 yıl önce bu bölgede ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının içinde yer aldığı 286 bin ağaç dikti. Onlar kesilecek.

Sadece onlar değil, tarım alanları, temiz su kaynakları ve şifalı su kaynaklarına sahip jeotermal hamam zarar görecek.

Bölgede Yalınlı Hamamı olarak bilinen tarihi şifalı jeotermal bir kaplıca var.

Şehir dışından yüzlerce insan şifa bulmak için bu hamama gelmekte. Bu tarihi hamam zarar görecek.

Madencilik izni verilen bölge kızıl geyiklerin de yaşam alanı. Geçtiğimiz yıl bu bölgede onlarca kızıl geyik görüldü.

Porsuk gibi hayvanlar bu bölgede yaşıyor. Madencilik faaliyeti yaban hayatını da yok edecek.

Ayrıca yine bu bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Bal Ormanı yapılması planlanmış ve ceviz, badem, ıhlamur ağaçları dikilmiş.

Bunlar yok olacak.

Bölge halkının geçimini sağladığı küçükbaş hayvancılık için yaygın olan mera alanları da katledilecek…”

PORSUK ÇAYI DA TEHLİKEDE

Bölgede madeni çıkarmak için sülfür ile nikeli ayrıştıracak bir tesis bulunmadığını da söyleyen Çakırözer, “Maden arama çalışmalarından sızacak sülfür bileşikleri yer altı suları ve Porsuk Çayı’na karışacak. Hem şebeke suları hem de Porsuk Çayı kirlenecek. Porsuk Çayı’na bağlı tarım arazilerinde tarımsal üretim bitecek, suyun ve toprağın kimyasal kirliliği nedeniyle o çayda hiçbir canlı yaşamayacak” dedi.

CHP’li Çakırözer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın proje için verdiği ÇED Olumlu Kararı’nın yargıya taşındığını anlattı:

“2003 yılında 10 bin tonluk faaliyet için alınmış bulunan ÇED Gerekli Değildir Kararı gerekçe gösterilerek, şimdi de 1 milyon tonluk kapasite için yasal yetki verilmek istenmektedir.

Evet bölge maden bakımından zengin bir bölgedir ama yüz binlerce ağacın yer aldığı ormanlık alanın, su kaynaklarının zarar görecek olması asla kabul edilebilir değildir.

Muhtarlarımız bölge için verilen kararın iptali için Eskişehir İdare Mahkemesi’ni dava açtı.

Yeni bir çevre katliamına yol açacak bu karar yeniden gözden geçirilmelidir.

Bölge halkının, Beylikovalı, Sivrihisarlı, Mihallıçcıklı hemşehrilerimizin talepleri duyulmalıdır.”

Maden araması yapılacak arazileri gezen Çakırözer, muhtarlarla ve bölge halkı ile yetkililere seslenerek, şu çağrıda bulundu:

“Maden çalışması altında bölge halkının hem maddi hem de manevi kayıplarımız yok sayılıyor.

Bizler yüz binlerce ağacın, verimli topraklarımızın, mera alanlarımızın, şifalı yeraltı ve yerüstü kaynaklarımızın yok olmasını istemiyoruz.

Sesimize kulak verin, yüz binlerce ağacın, bal ormanlarının, yaban hayatın, şifalı su kaynaklarının yok olmasına izin vermeyin.”