Eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan, 23 kez suç duyurusunda bulunmuş

Ayşe Tuba Arslan 6 ay önce boşandığı Yalçın Özalpay'ın tehditlerine maruz kalınca mahkemeye başvurup "Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?" diyerek isyan etmişti. Daha sonra Özalpay'ın saldırısına uğrayan Arslan, 44 gün sonra hayatını kaybetti.

Eski eşi tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan, 23 kez suç duyurusunda bulunmuş

Eskişehir’de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan (44), kocasından 6 ay önce boşandı. Ancak eski koca Yalçın Özalpay, Arslan’a yönelik tehdit ve hakaretlerini sürdürdü. Arslan, Eskişehir’de 11 Ekim günü kocasının satırlı saldırısına uğradı.

Hastaneyede yaşam mücadelesi veren Ayşe Tuba Arslan 44 gün süren savaşını kaybetti. Arslan, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde toprağa verildi.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Arslan’ın kocasının sürdürdüğü tehditleriyle ilgili, 2017-2019 arasında “Korkuyorum, beni öldürecek” diyerek, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Arslan’ın sadece 1 Ocak-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında 10 defa suç duyurusu yaptığı belirlendi. Başvurularından 5’i ‘delil yetersizliği’nden takipsizlikle sonuçlandı.

ZORLAMA HAPSİ YOK

Arslan, kocası hakkında ilk kez 14 Eylül 2018’de 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında uzaklaştırma karan aldı. Alınan bu uzaklaştırma kararları daha sonra birkaç kez uzatıldı. Ancak eski koca Özalpay, koruma kararlarını ihlal etmesine rağmen hakkında herhangi bir zorlama hapsine hükmedilmedi.

“BAŞVURMADIĞIM İŞLEM KALMADI”

Arslan, son olarak 5 Temmuz 2019’da bir kez daha Ankara 2’nci Aile Mahkemesi’ne başvurarak şunları söylemişti: “Boşanmış olduğum eski eşimden hâlâ şiddet ve ağıza alınmayacak hakaretlere maruz kalıyorum. Özalpay tarafından üzerime bir sürü borç bırakılmıştır. Maaşıma icra getirmiştir. Şu an kendisi oturmakta olduğu evdeki mobilyalarını bana ödetmektedir. Ve ben şu an maddi manevi çok zor durumdayım, çalışmıyorum. Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan tehdit alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. Ben çok mağdurum.”