'Erdoğan'ın seçilmesi mümkün değil'

"Bu seçimi kazanan İstanbulludur. Biz bu hükümetin kulağını çektik. Ceketimi assam seçilim şeklinde bir seçmen saygısızlığı vardı. 31 Mart'ta kulak çekildi, 23 Haziran'da kulağı kopardı İstanbullu."

'Erdoğan'ın seçilmesi mümkün değil'

‘İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programına konuk oldu.

Akşener yerel seçimlere ilişkin İstanbul’daki tekrar seçimlere atıfta bulunarak, ”Biz bu hükümetin kulağını çektik. Ceketimi assam seçilim şeklinde bir seçmen saygısızlığı vardı. 31 Mart’ta kulak çekildi, 23 Haziran’da kulağı kopardı İstanbullu” diye konuştu.

Akşener’in açıklamaları şöyle:

“17 yıllık gitmez denen bir kanaatin yıkılmış olması, seçmenin ‘biz istersek olabilir’ şeklinde düşünmesinden dolayı umutluyum, memnunum. Bu gerilimli, çirkin dilin kullandığı durumdan memnun değilim.Bugün Sayın Erdoğan AB’de bir konuşma yapıyordu. Herkesi için adalet, özgürlük, hukuk istedi. İnşallah dönüşte Türkiye’de bunu hayata geçirir.”

“31 Mart akşamı rasyonelliği eline almış bir sayın Erdoğan görmüştüm. Orada İstanbul seçimlerini kabul edeceğini ve seçmenin verdiği mesajları okumaya çalışan sayın Erdoğan görmüştüm. Fakat yanıldım 6 Mayıs’ta yeniden seçim kararı alındı. 23 Haziran’da İstanbullu 800 bin farkla sayın İmamoğlu’nu seçti. Bunu Millet İttifakı’nın paydaşları olarak okumamız lazım ama biz iki ayrı siyasi partiyiz.”

“Seçmen iradesine konulan zorbalığa, ehh dedi. Bu seçmen tek başına AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti, HDP’nin seçmeni değil. Meral Akşener’e de, İmamoğlu’na da sayın Erdoğan’a da mesaj verdi. Şimi Türkiye patron şirketi olarak yönetildiği için, patronun ‘seçmen velinimettir’ mottosuna geri dönme ihtimali var idi. Ama ben büyük zigzaglar görüyorum. Büyükşehir belediye başkanları külliyeye çağrıldı. Bu normalde olması gereken bir iş, biz bunu Türkiye’de alkışlarken öldük.”

“Bu seçimi kazanan İstanbulludur. Biz bu hükümetin kulağını çektik. Ceketimi assam seçilim şeklinde bir seçmen saygısızlığı vardı. 31 Mart’ta kulak çekildi, 23 Haziran’da kulağı kopardı İstanbullu.”

ERDOĞAN’IN SEÇİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

“Eğer 2023’e kalır da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Sayın Erdoğan tekrar seçilir mi’ diye sorarsam. Yeni sistemde Cumhurbaşkanını seçemezseniz, gitti. Sayın Erdoğan bugünkü tabloda İstanbul özelinden yola çıkarak Cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün değil.”

“2023’de sayın Erdoğan’ın seçilemeyeceğini söylüyorum. Aktif politika yapmış bir insan olarak. Bizim sayın Erdoğan ve AK Parti iktidarına yönelik itirazlarımız sürüyor. Sayın Erdoğan’ın diline, insanları kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı söylemine, Cumhur İttifakı’nın mitoz bölünme gibi iki hücre gibi olmasına. Ortaya koydukları kötü dile, ekonomideki gidişata, dış politikadaki tırnak içinde değerli yalnızlığımıza, 4,5 milyon Suriyeli sığınmacının ülkemizde bulunmasına, bunu sağlayan yanlış politikalara, bir yıl evvel ‘kardeşim Esad’ bir yıl sonra ‘katil Eset’ olmasına itirazlarımız var bizim. Bu itirazlarımız değişmiş değil. Şu olursa, buna CHP’nin de destek vereceğini zannediyorum. Bu ülke Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni taşıyamıyor. İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek için bir konsensüs aranıyorsa orada oluruz. Zannediyorum ki CHP de orada yer alır.”

TÜRKİYE’DE HAYATA GEÇİRSİN

Akşener, BM’deki zirvede açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, sosyal medyada yaptığı paylaşımı da eleştirdi. Erdoğan, “HERKES İÇİN ÖZGÜRLÜK… HERKES İÇİN BARIŞ… HERKES İÇİN REFAH… HERKES İÇİN ADALET… HERKES İÇİN HUZURLU VE GÜVENLİ BİR GELECEK…” diye paylaşımda bulunmuştu.

Akşener Erdoğan’a, “Sayın Erdoğan BM’de bir konuşma yapıyordu buraya gelirken tweet olarak atmış. Herkes için barış, herkes için adalet herkes için özgürlük herkes için hukuk istedi… Yani. İnşallah dönüşte Türkiye’de bunu hayata geçirir” yanıtını verdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

“Kişisel anlamda parlamenter sisteminin değiştirilmesinin karşısında olduk. ABD, Fransa’da olduğu gibi yarı başkanlık sistemini dahi, denetleme mekanizmalarının bulunduğu sistemi Türkiye’de tartışabiliriz. 150 yıllık birikimimiz var bizim. Bugünkü sistem hiçbir bilimsel, uygulanmış yeri yok. Bir tek Güney Amerika ve Afrika’da uygulanan değişik bir şey. Tartışılabilir elbette. 150 yıllık birikimin çöpe atılıp, yeniden bir sistemi kurmaya kalkıştığınızda günlük hayatınızdaki hukuku değiştirmek için 15 yılı değiştirmeniz gerekiyor. Türkiye’nin oluşturduğu kurumların, kuralların ortadan kalkmasına. Bir tek saray kurumu oluştu. Saraylar yeni bir hayat tarzını, yeni bürokrasiyi, paralel bir evreni, bambaşka bir sistem oluşturur. Bizde sadece saray var şu anda. Hukukun üstünlüğü mevcut mu? Şu an için mevcut değil.”

“Dün ekonomide sermaye, emek, teknolojik üretim anlayışı varken. Bugün bilimin önde olduğu, bacasız fabrikaların, üst teknolojinin uygulandığı yeni dünya var. Elbette ona uygun parlamenter demokrasiye dönülmesini Türkiye için iyi olacağına inanıyorum. Monşer denildi. Dış politikanın, Dışişleri Bakanlığı’nın bütün hafızası yok edildi. Peki ne oldu? Monşer de yok şimdi, kayboldu gitti. Türkiye çok ciddi devlet birikimi ve yönetimi olan bir devlet. Biz güçlü Türkiye için ihtiyacı olan herşeye sahibiz. Yönetilemiyor deniliyor. Türkiye yönünü kaybetti. Ekonomide, günlük hayatımızda güven ekonominin patronudur. Güveni sağlayan işte ve dışta demokrasi, hukukun üstünlüğü. 250 TL’ye doldurduğunuz market alışverişlerinde arabanızı bugün 300-350 TL’ye dolduruyorsunuz. İstihdam yaratamazsanız, iç talebi yaratmaya çalışıp, kaynak bulamazsanız, üretimden uzaklaştırırsanız, canınız istediği her yere üniversite açıp, mezunlarının iş bulamadığı binlerce çocuğa ‘iş bulmak zorunda değilim’ derseniz, Türkiye yönetilmez.”

DIŞ POLİTİKA

“Almanya’nın, İsrail’in dost mu düşman mı olduğunu bilmiyoruz. Putin şimdilik iyi. İsrail’le, Mısır’la elçimiz yok. İsrail limanlarında alışveriş devam ediyor. Bu ciddiyetsizlik ülkeler arasında, devletler arasında elbette liderlerin ahbaplığı güzel bir şeydir. Ama ilişkiler liderler üzerinden yürümez, kalıcı olmaz. ABD bize dost mu? Bilmiyoruz. YPG/PYD/PKK, Fırat’ın doğusuna gidilecek ne olacak? Afrin’de, İdlib’de bir şeyler oluyor, belli değil. Değerli yanlızlığımız bizim… Suriye’de İran, Rusya, Amerika komşumuz oldu, doğru çok fazla yalnız değiliz.”

MHP – AKP İTTİFAKI

“Biz çok zor şartlar altında kurulduk. Kesinlikle kurdurulmacağı söylendi, kurulduk. Kılıçdaroğlu’nun kendisine gittim ve 15 milletvekili istedim. O da çok demokratik bir tutum sergiledi ve bunu kabul etti. Kendisine tekrar teşekkür ederim. O olay ile başlayan bir Millet İttifakı oldu.

(MHP) Türk milliyetçisi olduğunu ilan eden bir siyasi parti, Andımız’ın kaldırılmasına ilişkin araştırma önergesine çekimser oy verdi. Normalde tabanına rağmen yapamaz. Böyle bir et tırnak birikimi var AKP ve MHP arasında.”

30 AĞUSTOS RESEPSİYONU

“Ben 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna geçen yıl da katıldım. Geçen sene de tokalaştık. Geçen sene liderler oturmuştu, kendisi bizimle tokalaşıp gitti. O günle bugün ne değişti? İnsanların bu kadar heyecanlanması, Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamın kanıtıdır. Asıl biz tokalaşmasak haber olması gerekirdi. Ama Türkiye nezaketi unuttu. Bu bir devlet töreni, bu törene icabet ettik. Dolayısıyla biz kutuplaşmaya itiraz eden bir partiyiz. Bu tür yerlerde gizli alışverişler olmaz zaten. Ama bir yayın kurumunun gazetecileri başıma çöktü. İlginç bir resim vardı orada.”

“Biz EYT’lilerin hakkını gündeme getiren bir partiyiz. Bununla ilgili bir siyasi düzenleme Meclis’e gelsin elbette destekleriz. İşsizliğe çare bulunacak bir kanun gelsin elbette destekleriz. Milletin ihtiyaçlarına cevap verecek her türlü kanunu, teklifi elbette destekleriz.”

CHP VE HDP

“CHP ile HDP arasında herhangi bir ilişki var mıdır ben bilmiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile bu konuda bir konuşmamız olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu bize “HDP artı Saadet gitmek istiyoruz” der. Biz o zaman fikrimizi ‘Hayır’ olarak söyleriz. Çünkü HDP’nin PKK ile olan iletişimi bizim hoş karşılayabileceğimiz bir şey değildir.”

“Biz kayyum atandığı dönemde 17.00’de toplandık, 22.00’de metin çıktı. Ve o metni yayınladık. Dolayısıyla aynı noktada duruyoruz.”

“HDP’nin iktidarla olan ilişkisinin sürdüğüne inanıyorum. Abdullah Öcalan’la, 23 Şubat’ta söylemiştim. Öcalan’la iktidar görüşüyor demiştim. Sonra mektup geldi, insan geldi, mektuba pul olundu, okutuldu, o da yetmedi, kardeşi Osman Öcalan, iki muhabir gönderildi, mülakat yapıldı. Benim, sizin, vatandaşın vergileriyle oluşan o televizyona biz çıkamazken Osman Öcalan mülakat verip, Cumhur İttifakı’na oy istedi. O 800 bin fark kimsenin değil. Bizim için bir rehberdir. Kimse kimsenin oyunun sahibi olmadığını gösterdi. Sayın Süleyman Soylu, Temel Karamollaoğlu ile benim Kandil’le sözleşme imzaladığımızı iddia etti. İftira ötesi bir çirkinlik. Ben sizin karşınızda niye oturuyorum. Böyle bir ciddiyetsizlik olur mu? Kandil bir terör yuvası, terör yuvasını yönetenlerle bir sözleşme imzalamışsam, burada sizinle oturabilir miyim? Türkiye’nin bir ciddiyet, saygı problemi var. Ben eski İçişleri Bakanıyım. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? En az 300-400 bin silahlı kişi size bağlı. Bunu nasıl söylersiniz? Adalet Bakanı ve savcılar ne iş yapar?.”

SEÇİM ANKETLERİ

“Babacan’ın partisinin İyi Parti’nin tüm oylarını alacağı gibi bir tevatür var. Buna seçmen karar verir. Partiyi kurduğumuz zamanda bir araştırma şirketi 1.5’un üzerine çıkarmamıştı bizi, biz 9.5 aldık.”

“Bazı araştırma şirketlerine grup üyesiyiz. Bize geliyor anketler. O araştırmalardan, bizim partimizin oyu en son 10.6-11.1 gibi geldi. Çok ilginç MHP’nin oyları Sayın Babacan’a gidiyor. MHP’nin gerçek oyu yüzde 4 görünüyor. Üstüne olan oylar AKP’den giden, AKP’ye itiraz eden Ali Bey’e gidiyor. Bizden ufak bir miktar oy Davutoğlu’na gidiyor.”