Erdoğan'ın kararıyla 'özel endüstri bölgeleri' kuruldu: Aralarında Albayrak Grubu da var

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı yeni karara göre Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi ilan edildi.

Erdoğan'ın kararıyla 'özel endüstri bölgeleri' kuruldu: Aralarında Albayrak Grubu da var

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarıyla Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi ilan edildi. Bu bölgeler özel teşviklerden yararlanacak.

ALBAYRAK GRUBUNUN FABRİKASI DA ARALARINDA

Bunlar arasında, Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Albayrak Grubu’na 2003’te özelleştirme kapsamında satılan Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası da yer alıyor.

Diğer bölgeler ise şunlar: İstanbul Arnavutköy’de TESKOOP Özel Endüstri bölgesi ve Özar Özel Endüstri Bölgesi, İzmir Aliağa’da Most Makina Endüstri Bölgesi, Bursa Orhangazi’de Asil Çelik Endüstri Bölgesi, Mardin Mazıdağı’nda Eti Bakır Endüstri Bölgesi.

BAKAN VARANK’TAN AÇIKLAMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank sosyal medyadan açıklama yaparak, “Cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacak. 49 bin istihdam sağlayacak. 23.1 milyar TL yatırım yapılacak. Sanayi yatırımlarını hızlandırmak, teknoloji yoğun üretimin önünü açmak ve yabancı sermaye yatırımlarını özendirmek için tasarladığımız özel endüstri bölgeleri politikamız meyvelerini verdi. Sanayi yatırımlarımız yeni ve güçlü bir ivme kazandı” dedi.

Bu bölgelerde altyapıya ilişkin masraflar bakanlık tarafından karşılanabilecek. Kamulaştırma gereken yerlerde de benzer kolaylıklar sunulabilecek. ÇED süreci hızlanacak.