'Erdoğan'ın gizemli kazı bittikten sonra Vatikan'a gitmesi tesadüf mü?'

Tarsus'da yapılan 'gizemli kazı'yla ilgili soru işaretleri üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçtikten sonra yeniden gündeme geldi.

'Erdoğan'ın gizemli kazı bittikten sonra Vatikan'a gitmesi tesadüf mü?'

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Tarsus’da yapılan ‘gizemli kazı’yı Meclis gündemine taşıdı ve “Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyareti esnasında Aziz Paul’un kayıp İncil’ini Papa Franciscus’a teslim ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi topraklarımızda çıkan bir değer, neden ve neyin karşılığında Vatikan’a teslim edilmiştir?” diye sordu.

Yapılan gizemli kazının 2012 yılında öldürülen bir polis memuruna kadar uzandığını belirten Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“KAZI BİTTİ, ERDOĞAN 3 AY SONRA VATİKAN’A GİTTİ”

“Öldürülen polis memurunun eşi Sibel Erdal’ın talebiyle soruşturma yeniden başlatılarak 82 Evler Mahallesi’nde bulunan evdeki kazı, evin sahibine herhangi bir resmi belge göstermeksizin ve bilgisi dışında 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılmıştır.

Kazının yapıldığı yerde basında ve sosyal medyada Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’i, kral mezarının, tarihi tabletlerin ve tonlarca altının bulunduğu iddiaları yer almıştır.

Her ne kadar Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından kazı ile ilgili envanterlik nitelikte taşınır- taşınmaz kültür varlığına rastlanmamış dense de kazının bittiği 3 Kasım 2017 tarihinden yaklaşık 3 ay sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Vatikan’ın daveti üzerine, eşi ve beraberindeki heyetle birlikte çeşitli hediyelerle Papa Franciscus’u ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin en önemli özelliklerinden biri de 1959 tarihinde Cumhurbaşkanı Celal Bayar’dan sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Vatikan’a yapılan ilk ziyarettir.”

‘KAYIP İNCİL’ ŞÜPHESİ: NEDEN VE NEYİN KARŞILIĞINDA VERİLDİ?

CHP’li Başarır, “Her ne kadar kazı ile ilgili resmi kurumlarca yeterince doyurucu olmayan açıklamalar yapılsa da yapılan bu anlamlı Vatikan ziyareti ve gizem dolu kazı sonrasında aşağıdaki soruları yöneltmek icap etmiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Tarsus ilçesinde yapılan bu kazının MİT ve özel harekât polislerinin gözetiminde gizlice yürütülmesinin gerekçeleri nelerdir?
    Söz konusu yapılan kazı sonucunda neler bulunmuştur? Kazı esnasında basında ve sosyal medyada iddia edildiği gibi Aziz Paul’un kayıp İncil’i, kral mezarı, altın, vs gibi tarihi ve kültürel açıdan değerli eşyalar bulunmuş mudur?
  • Kazıda bulunanların envanteri şu an nerededir? Kazıdan çıkarılanlar nerede muhafaza edilmekte, saklanmakta ya da sergilenmektedir?
  • Vatikan’ın bu define ile özel ilgilenip ve bu konuda gerekli hassasiyetin gözetilmesi yönünde ya da kazı ile ilgili Türkiye’ye herhangi bir yazılı talepte bulunmuş mudur?
  • 59 yıl sonra İlk kez Türkiye’den bir Cumhurbaşkanı’nın Vatikan’ı ziyaret ettiği düşünüldüğünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bu davet üzerine ziyaretin Tarsus’taki kazı ile bir ilişkisi var mıdır? Yok ise Sayın Erdoğan’ın kazıdan kısa bir süre sonra Vatikan’ı ziyaret etmesi tamamen tesadüf müdür?
  • Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyareti esnasında Aziz Paul’un kayıp İncil’ini Papa Franciscus’a teslim ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi topraklarımızda çıkan bir değer, neden ve neyin karşılığında Vatikan’a teslim edilmiştir?
  • Gizem dolu Tarsus’taki bu kazı hakkında kamuoyuna neden doyurucu bir bilgi verilmemektedir? Tarsus’taki bu kazı devlet sırrı mıdır?
  • Definenin yerini ihbar eden polis memuru Mithat Erdal’ın arkadaşıyla şakalaşırken vurulduğu yönünde kayıt düşüldüğü, ancak dosyada definecilerden ve cinayetten söz edilmediği bilgileri doğru mudur?
  • Kazı yapılan çevresindeki evlerin tamamında çatlaklar oluşması nedeniyle, vatandaşların kayıp ve ziyanları karşılanmış mıdır? Karşılanmışsa kim ya da kimler karşılamıştır? Karşılanmamış ise gerekçeleri nelerdir?