Erdoğan'ın fetvacısı açıkça ilan etti: Şeriat kurallarını uygulamaya engel yok

Karaman, "ceza alanı hariç" olmak kaydıyla şeriat kurallarının uygulanmasında engel kalmadığını yazdı.

Erdoğan'ın fetvacısı açıkça ilan etti: Şeriat kurallarını uygulamaya engel yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “fetvacı”sı olarak bilinen Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman, AKP iktidarı ile birlikte gelinen noktada şeriat kurallarını uygulamanın önünde engel olmadığını ilan etti.

‘Beklentilerde ölçülü olmak’ başlıklı bugünkü yazısında, “İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur.” diye yazan Karaman, “iktidarın şartlar gereği ancak bu kadarını yapabildiğini, daha fazlasının şimdilik aşılamaz engelleri olduğunu” belirtti.

Karaman’ın yazısında ilgili bölüm şöyle:

“Bundan önceki birçok iktidar döneminde İslâmî kesimin ayaklarında maddi ve manevi hareketlerini engelleyen bağlar, bukağılar, prangalar vardı. Bu iktidar bunları teker teker çözdü, şimdi iyi Müslümanlar olabilmek için maddi ve manevî neye ihtiyacımız var ise mevcuttur. İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur.

Değişim için en önemli araç eğitim ve öğretim ise -ki, bence de öyledir- çocukların okul çağı öncesine ait okullardan üniversiteye kadar her kademede okul açmak, mevcut okullar içinden de amaca uygun olanlarını seçmek mümkündür.

Eğer İslâmî kesim, mevcut şartlar içindeki iktidara, ‘şu veya bu derecede ve manada ötekini’ tut beni bırak, ötekinden al bana ver, ona yasak getir bana hürriyet… diyorsa ve bunu bekliyorsa ölçüyü kaçırmış demektir. İktidar, yukarıda tasvir ettiğim şartlar ne kadarına imkân veriyorsa ancak o kadarını yapabilir; daha fazlasının şimdilik aşılamaz engelleri vardır. Bu engelleri her bir Müslüman kendine düşeni eksiksiz yaptığı zaman ve eşyanın tabiatının gerektirdiği kadar da süreler tamamlandıkça yapabilecektir.”