Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi Kalın-Jeffrey görüşmesi

Görüşmede AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da gerçekleştireceği ABD ziyaretinin gündemine ilişkin detaylar konuşuldu.

Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi Kalın-Jeffrey görüşmesi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe ofisinde görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, görüşmenin Suriye ile ilgili son gelişmeler ve Erdoğan’ın ABD ziyareti gündemleriyle gerçekleştiği ifade edildi. Görüşmede, ‘güvenli bölge’, İdlib’deki son durum, Suriye siyasi çözüm sürecindeki ilerleme ve Anayasa Komitesi’nin çalışmaları ele alındı.

Ayrıca, BMGK 2254 kararı çerçevesinde Anayasa Komitesi çalışmalarının bir an önce sonuç vermesi ve Suriye’de şeffaf, adil ve özgür seçimlerin yapılmasının önemine vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre, 17 Ekim’de ABD ile güvenli bölge konusunda varılan anlaşma doğrultusunda işbirliğinin arttırılması gerektiği ifade edildi. IŞİD ve PKK başta olmak üzere tüm terör unsurları ile mücadele konusunda Türkiye’nin kararlığı yinelendi. Görüşmede AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da gerçekleştireceği ABD ziyaretinin gündemine ilişkin detaylar konuşuldu.