Erdoğan'dan yeni eğitim-öğretim yılı konuşması: Aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik

Erdoğan, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada "Kendi değerlerine bigane kalan, aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik." dedi.

Erdoğan'dan yeni eğitim-öğretim yılı konuşması: Aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kadıköy’deki Atatürk Fen Lisesi’nde yapımı tamamlanan okulların ortak açılışı ve 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan konuşmasında AKP iktidarının eğitimdeki “icraat”larını anlattı, bilimsellikten ve başarıdan oldukça uzakta olan eğitim sisteminin geldiği nokta dolayısıyla Cumhuriyet tarihine yüklenip “Sonuçta kendi değerlerine bigane kalan, aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik.” dedi.

Erdoğan konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

Lisemiz Türkiye’nin her yerinden parlak öğrencilerin tercih ettikleri müstesna bir okuldur. Göğsümüzü kabartan fen lisemizi kutluyor, emek veren eğitimcilerimize teşekkür ediyorum. Bölücü örgütün kalleşçe katlettiği Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yılmaz gibi görev başında şehadete uğrayan eğitimcilerimizi de rahmetle yad ediyorum. Tüm öğretmenlerimize hizmetleri ve engin sabırları için teşekkürlerimi sunuyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

Bugün 716 okulumuzun da resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 12 bin 640 dersliği ülkemize kazandırıyoruz. Türkiye’nin son 17 yılı reform ve kalkınma odaklı bir anlayışla ülkemizin çehresinin değiştiği bir dönemdir. ‘Böyle gelmiş ama artık böyle gitmeyecek’ dedik ve her alanda kararlı adımlar attık. Eğitim öğretim konusunda tarihimizin en kapsamlı dönüşüm hamlesine imza atarak eğitimin altyapısını adeta yeni baştan inşa ettik. Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesi 114 milyar liraya yükseldi.

BASKICI ZİHNİYETE KARŞI ÇABA HARCAMIŞLAR

Başarıya ulaşmaya mecburuz. Önceki dönemlerin baskıcı zihniyetlerinin etkisini silmek için de çok çaba harcadık. 8 yıllık kesintisiz eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Ne öğrencilerimiz ne de velilerimiz ders kitabı peşinde koşmuyor artık. Bizler ders kitabı bulmak için kırtasiyeci dükkanına giderdik, bir hafta sonraya gün verirdi. Şimdi okullarımız açılırken sıraların üzerinde tüm kitapların görüldüğü bir dönemi yaşıyoruz.

17 YILI BIRAKTI, CUMHURİYET’İ KÖTÜLEDİ

Eğitimde kalite artışı gibi daha fazla zaman ve emek isteyen konulara ağırlık vermeliyiz. Eğitimde cumhuriyet tarihimiz boyunca bize özgü bir gelenek oluşturamadık, hukukta, idari düzende olduğu gibi eğitimde de batıyı kopyalamayı tercih ettik. Sonuçta kendi değerlerine bigane kalan, aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik. Eğitim sistemimiz daha çok ezbere dayalı, sınav odaklı dar bir bakış açısı… Düşünmeye, soru sormaya, sorgulamaya, sanat, spor, bilim, edebiyat gibi farklı alanlardaki yeteneklerini keşfetmeye önem verilmedi. Eğitimde yaptığımız reformların gayelerinden biri de bu sakat anlayışı ortadan kaldırmaktır.

ÖĞRENCİLERE ‘NASİHAT’LER

Vizyon belgemizin hayata geçmesi, aynı ideal uğrunda güçbirliği yapmasına bağlıdır.
Unutmayın merak ilmin anahtarıdır. Merakınız ne kadar büyükse bilginiz o kadar derin olacaktır. Soru sormaktan asla çekinmeyin. Vicdan eleğinizden geçmeyen hiçbir şeye itibar etmeyin. Öğretmenlerinize saygıyı hiçbir zaman elden bırakmayın. Yaptığınız işi en güzel şekilde yapmaya çalışın. Her zorlukla beraber muhakkak bir kolaylık vardır. İnterneti en etkin şekilde kullanın ama bu teknolojinin sizi hayattan koparmasına müsaade etmeyin.

15 TEMMUZ’LA ‘BAŞARI’ MESAJI…

İyi bir doktor, mühendis olmanın yanısıra iyi bir insan olmayı hedefleyin. Sizler 15 Temmuz gecesindeki direnişi ile cesur bir milletin mensuplarısınız. Sizlere rabbimden başarılar diliyorum.