Erdoğan'dan veto açıklaması: Bir tarafta halkım, bir tarafta sermaye var

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılacağı NATO zirvesi öncesi Türkiye'nin ittifaka bağlılığına vurgu yaparken "Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi açıktır." dedi.

Erdoğan'dan veto açıklaması: Bir tarafta halkım, bir tarafta sermaye var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere yapacağı Londra ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Londra’da müttefiklerin NATO’ya vurgu yapması bizim için temel bir önceliktir. Toplantıda Çin ve Rusya ile ilişkilerin de gündeme gelmesi bekleniyor. Çin ile karşılıklı anlayışa dayalı yapıcı angajmanı destekliyoruz. Rusya ise uluslararası alanda önde gelen aktörlerden biridir. Türkiye coğrafi konumunun gereği olarak kendi öncelikleri çerçevesinde NATO ile işbirliği halinde çok yönlü bir dış politika yürütmektedir. Rusya ve diğer ülkelerle olan iyi ilişkilerimiz, müttefiklerimizle olan münasebetlerimizin alternatifi değil tam anlamıyla tamamlayıcısıdır.

NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesi bizim için çok önemli. Ancak ittifakın bir yenilenme ihtiyacı içinde olduğu da açıktır. 2000’lerin bakış açısıyla bugünü kavrayamayız. NATO’nun bilhassa terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı, etkin davranması gerekiyor. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi açıktır. Zira güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik ruhu NATO ittifakını ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır.

“ÜLKEMİZ NATO’NUN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAĞIDIR”

Aynı şekilde NATO’nun caydırıcılığını azaltacak popülist beyanlardan da uzak durulmalıdır. Alternatif aramak yerine NATO’yu daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz. NATO’nun da hududu olan güney sınırlarımızda ülkemizle beraber Avrupa’yı ve tüm müttefikleri etkileyen hadiseler yaşanıyor. Terör çatışma ve bunların tetiklediği düzensiz göç hareketleri Avrupa Atlantik coğrafyasının tamamında istikrarı tehdit ediyor. Türkiye göç akınlarının önlenmesi bağlamında kritik roller üstlenen bir ülkedir. Ülkemiz NATO’nun vazgeçilmez bir ortağıdır. Müttefiklerimizin bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Bu mesajımızı müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısında ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz.

“AMASIZ FAKATSIZ DESTEK VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Terörle mücadelesinde ülkemize amasız fakatsız destek verilmesini istiyoruz. Londra toplantısı ittifakın 2020’li yıllara kendini uyarlamasının da ilk adımı olacaktır. Bazı çevreler art niyetli şekilde ülkemizin NATO’ya mensubiyetini gölgelemeye çalışsalar da bizim duruşumuz ve yerimiz bellidir. Ülkemizle ilgili kötü niyetli tartışmaları dikkate almadık, almıyoruz. Gittiğimiz Londra’da bazı devlet başkanlarıyla da görüşmelerimiz olacak. Bugün Fransa ve Almanya liderleriyle beraber bir dörtlü zirve toplantısını yapacağız. Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ele alacağız. Hem barış pınarında gelinen son durumu hem de Suriyeli sığınmacıların geri dönüşleriyle ilgili projelerimizi anlatma fırsatı bulacağız. Türkiye’nin PKK YPG ile mücadele kararlılığını en üst düzeyde ifade edeceğiz.

SORU-CEVAP

Termik santraller vetosu: Her şeyden önce bu talep ilk kez önümüze gelmiyor. Daha önce de önümüze geldi ve ertelemeler yapıldı. Ne yazık ki firmalar bu filtre takımlarını gerçekleştirmedi. Bu tekliflerini getirenler sözlerinde durmadılar. Derdimiz yenilenebilir enerji konusunda, insanımızın kirli hava solumasına izin vermemek. Yapılacak olan bu termik santrallerle halkımızın zehirlenmesine izin vermeyiz. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem ama böyle bir şeyi kabul edemem.

Biz bunları böyle çalıştıramayız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz. Bir tarafta halkım diğer tarafta sermaye var. Kimse kusura bakmasın. Büyük ihtimalle bu yeniden ihaleye gider. Başka çıkışı yoktur.

Adil Öksüz sorusu: Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Adil Öksüz’ün nerede olduğunu biliyoruz” açıklaması ile ilgili ise “Bu kişi gittiği ülkeler tarafından koruma altında. Şu anda ona benzer yüzlerce FETÖ’cü terörist buralarda yaşıyor. Buna rağmen buraların yönetimleri bu FETÖ’cü teröristleri bize teslim etmedi. Edince zaten açıklamasını yapıyoruz. Şu anda bununla ilgili bir durum yok. Tabi burada İçişleri Bakanlığı bir operasyonla karga tulumba alır gelir mi onu bilemem.