Erdoğan: Trump'la ilişkimiz çok farklı, 'yaptırıma hayır' diyecektir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin S-400 alımı sonrası ABD'den gelecek olası yaptırımlara ilişkin ""Trump'a 'yaptırımı uygun buluyor musunuz?' diyeceğim, inanıyorum ki 'bulmuyorum' diyecek. Trump'la ilişkimiz ekibiyle olandan çok farklı" dedi.

Erdoğan: Trump'la ilişkimiz çok farklı, 'yaptırıma hayır' diyecektir

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,Türkiye’deki uluslararası basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda gündem konularına ilişkin bazı mesajlar verdi.

23 Haziran İstanbul seçimine yönelik anketlerle ilgili olarak, “Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor. Pazar günkü sonuçlar esas anketler” diyen Erdoğan, “Asıl anket pazar günü yapılacak; sizlere de en ideal neticeyi verecektir. Sizin bir şeyi görmenizi istiyorum. 31 Mart’ta yapılan seçimlerde İstanbul’da AK Parti 39 belediyenin 25’ini almıştır. Bunun yanında Meclis’in kahir ekseriyetini kazanmıştır, komisyonların tamamı AK Parti’dedir. Başkan vekilliklerinin tamamı. Ortada bir topal ördek vardır. Şimdi bir seçime gidiliyor. Pazar günü yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar o akşam verilecektir. Çıkacak netice bizim zaten kabulümüz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“TESLİMAT 15’İNDE BAŞLAR”

AKP’li Cumhurbaşkanı, Rusya’dan satın alınan S-400’lerle ilgili olarak da “S-400 işi bitti, temmuzun ilk bölümünde gelecek. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15’inde falan teslimatlar başlayacaktır.” derken, “Bunların teslimatları başladığı andan itibaren nerelere yerleştirileceği TSK’mız tarafından belirlenmiştir. Yerleştirmek suretiyle süreci devam ettireceğiz.” ifadeleriyle devam etti.

Erdoğan, S-400’lerle ilgili olarak ABD ve NATO’dan gelen olası yaptırım tehditleri konusunda ise “ABD’nin herhangi bir NATO ülkesi üyeyi çıkarma yetkisi olmadığını” söylerken Washington yönetiminin bu yaptırımlar konusunda “çok daha hassas” davranması gerektiğini” belirtti.

“İNANIYORUM Kİ TRUMP…”

Türkiye’nin NATO’nun en önemli ve en güçlü ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “NATO içindeki şu ana kadar yaptığı bütün uygulamarıyla NATO’nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika bunu çok iyi düşünmesi lazım. Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz” dedi.

Erdoğan, Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi’ne dikkat çekerek burada ABD Başkanı Trump’la konuyu görüşeceğini belirtip “Trump’a ‘yaptırımı uygun buluyor musunuz?’ diyeceğim, inanıyorum ki ‘bulmuyorum’ diyecek. Trump’la ilişkimiz ekibiyle olandan çok farklı.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin etrafında tehdit unsurları olduğunun altını çizen Erdoğan, “Dolayısıyla Rusya’yla gayet uygun şartlarda S400’leri almış bulunuyoruz” diye konuştu.