Erdoğan'dan 'Öcalan'ın mektubu' için açıklama

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan'a ait olduğu öne sürülen mektup için, "'Tarafsızlığınızı ortaya koyun, ittifaklarla işiniz yok' diyor" diye konuştu.

Erdoğan'dan 'Öcalan'ın mektubu' için açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan’a ait olduğu öne sürülen mesajı ve Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından okunan mektupla ilgili açıklamada bulundu.

Erdoğan, sosyal medya ve TV ortak yayınında yaptığı açıklamada konuya ilişkin “Demirtaş çok açık ve net, CHP’nin adayına desteğini açıklamıştır. Çok ilginç olan nedir Apo’nun yaptığı açıklamadır.” diyerek söze başlarken “Burada bir iktidar mücadelesi var. Bu iktidar savaşında, tabi HDP-PKK kanadında yaşanan bu savaş, Öcalan ve Demirtaş noktasında ciddi bir iktidar mücadelesine doğru kayma gösteriyor. Hatta daha da ileri gideyim dağ da bu işin içinde. Ben bunu biraz daha ileri taşıyorum, Avrupa da bu işin içinde. Bu süreç içerisinde Öcalan kendi ittifakını kaçırtmak istemiyor. Bununla ilgili çok sert açıklamaları var.” iddiasında bulundu.

Öcalan için “Demirtaş’tan hesap sormaktan dağdan hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği inancı içinde. Onlara yönelik kesin tavırları var.” diyen Erdoğan, mektup için “Yaptığı açıklamada, ‘siz beni destekliyorsanız, siz benim arkamdaysanız ne buraya ne şuraya değil, kendi tavrınızı ortaya koymalısınız. Ve herhangi birinden yana değil, kendi kendi tarafsızlığını ortaya koymalısınız’ gibi bir havanın içerisinde var. İttifaklarla işiniz yok’ diyor.” değerlendirmesinde bulundu.