Erdoğan'dan Kobani ve Menbiç sorusuna: Dedikodu...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ordusu ve PYD arasındaki anlaşmayla ilgili soruya, konuyla ilgili 'birçok dedikodu' olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Erdoğan'dan Kobani ve Menbiç sorusuna: Dedikodu...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi dolayısıyla Azerbaycan’a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Erdoğan, Suriye yönetimi ile PYD’nin yaptığı anlaşma üzerine net bir cevap vermekten kaçınırken “Arkadaşlar tabi birçok dedikodular var. Fakat şu an itibarıyla Kobani’de Rusya’nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Münbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Amerika ile Mümbiç konusundaki karşılıklık mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Mümbiç’i boşaltacaklardı seneyi devirdik Mümbiç boşaltılmalı.” dedi.

“SİVİL ÖLÜMLER” İDDİASI: BUNLAR BİZİ YILDIRMASIN

Erdoğan, ‘Barış Pınarı’ harekatında sivil ölümlerin de yaşandığı yönünde medyada çıkan haber için  “Her zaman bunların taktiği budur. Şu anda da yine aynı taktiği uyguluyorlar. 600’ün üzerinde havan topunun atılmış olduğu bizim topraklara bunların kör olması anlaşılır gibi değil. Gerçekleri karartmak mümkün değil. Şu anda ortada şehitlerimiz var. Bu havan topları neticesinde yaralı olanlar evlerini boşaltanlar var. Bunlar istediği kadar hedef saptırsınlar bu gerçekleri halkımız görüyor. Onlar kendi maharetlerini sergileyecekler, sahtekarlıklarını yapacaklar, biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmasın.” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in, “ABD askeri güneye çekilecek” açıklaması için de “Bu yaklaşım olumlu aksi bir gelişme yok. Dün Merkel ile görüştüm bir önceki gün İngiltere Başkanı ile görüştüm. Görüşmelerimde birçok gerçekleri bilmediklerini ciddi bir dezenformasyon baskısı altında olduklarını gördüm kendilerine gerçekleri anlattım.” ifadeleri kullandı.