Erdoğan'dan 'Cuma vaazı': Küffara karşı şiddetli olacağız

AKP'li CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan, Büyük Çamlıca Camii'ndeki Cuma namazı sonrası cemaate seslendi, "Kendi aramızda merhametli olacağız. Küffara karşı da şiddetli olacağız. Suriye'de olduğu gibi." dedi. 'Küffar'ın İslam dini terminolojisinde "küfür işleyerek dinden çıktığı düşünülen veya hiç Müslüman olmamış" kişilere dendiği biliniyor.

Erdoğan'dan 'Cuma vaazı': Küffara karşı şiddetli olacağız

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Üsküdar Kısıklı’daki konutundan öğle saatlerinde Büyük Çamlıca Camisi’ne geçti.

Cuma namazını burada kılan Erdoğan’a, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da eşlik etti.

Cuma namazının ardından Hafız İshak Danış tarafından “Fetih Suresi” okundu. Danış, daha sonra “Erdoğan’ın görüşmelerinden ötürü cemaatle tek tek selamlaşamayacağını” ifade ederek, mikrofonu Erdoğan’a uzattı.

Erdoğan, sureden bir ayeti okuyarak başladığı konuşmasında, ayetin Türkçesini de aktardı.

Erdoğan, daha sonra  cemaate şöyle seslendi:

“Sevgili kardeşlerim öncelikle cumanız mübarek olsun. İshak Hoca’nın az önce okumuş olduğu Hadis-i Şerif’te küffara karşı şiddetli olmamızı Rabb’im bizlere emrediyor. O bizler kim? Muhammed ümmeti. Dolayısıyla kendi aramızda da merhametli olmamızı bize emrediyor. Kendi aramızda merhametli olacağız. Küffara karşı da şiddetli olacağız. Suriye’de olduğu gibi. İnşallah Suriye’de Rabb’im bizlere vadetti; ‘Nasrun minallahi ve fethun karib ve beşşiril mu’minin.’ Şu anda olduğu gördük. Görüyoruz. Ve Allah’ın izniyle göreceğiz. Bugün yurt dışından bazı devlet başkanlarıyla Dolmabahçe’de görüşmem var. Ben müsaadelerinizi istirham ederek o görüşmeye yetişeceğim. Allah razı olsun. Sağ olun, var olun. Cuma bayramınız mübarek olsun.”