Erdoğan'dan AKP MKYK toplantısında S-400 ve 'Suriyeliler' değerlendirmesi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin MKYK toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'dan AKP MKYK toplantısında S-400 ve'Suriyeliler' değerlendirmesi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul seçimlerinin ardından son değerlendirme toplantısını partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’yla (MKYK) yaptı. Önceki gün gerçekleşen toplantıda seçimlerden ziyade hükümetin genel politikaları gündeme alındı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Erdoğan toplantıda Türkiye’ye getirilmeye başlanan S-400 hava savunma sistemiyle ilgili olarak ABD’de seslerin yeniden yükseleceğini ancak bir süre sonra normalleşeceğini söyledi. Erdoğan, Suriyelilerle ilgili oluşan olumsuz algıyla ilgili olarak birtakım kararları hayata geçireceklerini ve geri dönüşün teşvik edileceğini bildirdi. Erdoğan, ekonomide uygulayacakları ilk kararın, faizlerin düşürülmesi olacağını da dile getirdi.

‘ABD’NİN TAVRINI DEĞİŞTİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeyi üyelere aktarırken şunları söyledi:

“G-20 toplantısında Sayın Trump, dünya basınının önünde bizim haklı olduğumuzu söyledi. S-400 konusunda iş bitmiştir. Teslimin başlaması ile birlikte bu konu ABD’de de yeniden gündem oluşturur, sesler biraz daha yükselebilir ama bir süre sonra normale dönecektir. Bizim ciddi olduğumuzun onlar da farkında. Ben bir süre sonra bu tavrın değişeceğini düşünüyorum.”

‘SUÇA KARIŞAN SURİYELİLER DERHAL SINIRDIŞI EDİLECEK’

Milletvekili toplantılarında olduğu gibi Suriyeli göçmenler sorununun MKYK’da da gündem olması üzerine, Erdoğan ‘önlem’ alacaklarını açıkladı. Erdoğan, “Suriyelilerin dönüşü teşvik edilecek. Bu arada da Türkiye’de suça karışan olursa derhal sınırdışı edilecekler. Ücretsiz sağlık hizmeti uygulamasına da son vermeyi düşünüyoruz. Hastanelerdeki sağlık hizmeti ve ilaçlar için katkı payı alacağız” dedi.

Erdoğan, Suriyelilerin Türkiye’ye kabul edilmesi sürecinde hükümetin önünde başka bir seçenek olmadığını da belirterek, “O zaman Suriyelilere kapılarımızı açmak zorundaydık. Aynı durum bizim başımıza da gelebilirdi. Suriyelilerden dönenler oldu. Dönüşleri de sağlayacağız” ifadelerinde bulundu.

‘FAİZLERİ DÜŞÜRECEĞİZ’

Erdoğan, ekonomik gelişmelerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Birçok olumsuzluğu faizlerin yüksek olmasına bağlayan Erdoğan, “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması da buna dayanıyor. Yüksek faiz beraberinde yüksek enflasyonu getirdi. Önümüzdeki süreçte faizlerin düştüğünü göreceksiniz. Faizlerin düşmesiyle birlikte tek haneli enflasyonu da göreceğiz. Yıl sonuna doğru tedbirlerin olumlu etkisi görülecek. 2020’den itibaren de atak yapılacak ve sıçrama dönemine gireceğiz” dedi.